Pernes: Studium na VUMLu neberu jako škraloup na svém životě

Praha - Za pár dní bude mít Ústav pro studium totalitních režimů nového šéfa. Je jím Jiří Pernes. Ten ale vzbudil velké rozhořčení části veřejnosti, když u výběrového řízení neřekl, že studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu. Studium podle svých slov v Interview ČT24 nepovažoval za odborné vzdělání, proto je do životopisu neuváděl. Rada ústavu proto před týdnem hlasovala, jestli nevypíše nové výběrové řízení. Nakonec jen nejtěsnějším poměrem hlasů řekla, že ne. Právě dnes se před Ústavem pro studium totalitních režimů uskuteční Happening proti dalšímu směřování ústavu pod vedením Jiřího Pernese.

Pernes v Interview ČT24 řekl, že oficiálně žádné vyrozumění o tom, že k 1. dubnu nastoupí do funkce ředitele ústavu, nedostal. „Zatím vystupuji jako soukromník. Nemůžu ani oslovit lidi, se kterými bych rád počítal do nějakých nových funkcí, nemám k tomu žádné oprávnění. Svoji funkci si zatím jen promýšlím. Snažím se na základě materiálů, které se mi dostávají, dotáhnout do konce koncepci toho, jak budu pokračovat,“ vysvětlil.

Před týdnem rada rozhodovala o platnosti výběru ředitele

Rada ústavu před týdnem rozhodovala o tom, jestli je volba ředitele pro nové výběrové řízení platná. Nakonec nezvedli ruku čtyři členové rady ze sedmi. „Samozřejmě bych radši, aby pro mě hlasovalo více členů, ale nemohu to nějak ovlivnit,“ vyjádřil se Pernes.

„Rada po mně chtěla strukturovaný odborný životopis a studium na Večerní univerzitě marxismu-leninismu nepovažuji za odborné vzdělání. Předpokladem mé funkce šéfa muzea ve Slavkově bylo, abych tuto univerzitu navštěvoval, nikdo mně ale nevyhrožoval. Vzal jsem tuto věc se sebezapřením na vědomí jako jednu z dalších povinností, které vyplývají z mé práce. Ani mě nenapadlo to odmítnout,“ řekl Pernes.

Pernes by si dokázal představit spolupráci s Pavlem Žáčkem

Pernes by si dokázal představit spolupráci se současným ředitelem ústavu Pavlem Žáčkem. Vadí mu ale současná situace. „Žáček přinejmenším toleruje to, že jeho podřízení proti mně organizují pomlouvačnou a nepřátelskou kampaň. Mám pro něj připravené přinejmenším dvě nabídky na pozici v ústavu, ale musí mezi námi být určitá důvěra a loajalita. Nabídky mu předložím až tehdy, až budu mít nějaké jmenování ředitelem, do té doby ne,“ dodal budoucí šéf ústavu.

Největší chyby ústavu vidí Pernes v tom, že byl pojímán jako ústav nevědecký, a přitom zákon říká, že jeho povinností je nestranně zkoumat a studovat totalitní minulost. On zatím ale do značné míry vystupoval jako ústav politický. Za druhé, že vědecká práce nedosahovala takových výsledků, jakých by měla. A za třetí, že se dostal do pozice jakési obklíčené pevnosti, která nespolupracuje s ostatními vědeckými institucemi v České republice.

Ústav pro studium totalitních režimů
Ústav pro studium totalitních režimů
Více fotek
  • Ústav pro studium totalitních režimů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1463/146229.jpg
  • Pavel Žáček autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1463/146225.jpg