Reportéři ČT: Romští navrátilci z Kanady nemají kam jít

Volary (Prachaticko) - Před rokem za sebou romské rodiny pálily mosty a hromadně odlétaly do Kanady v takovém množství, že země kvůli nim zavedla víza. Teď se někteří z nich vracejí ještě před ukončením azylového řízení, avšak nemají už kam. Za velkou louží se totiž neuchytili tak, jak si představovali, a v Česku mezitím přišli o své domovy. Teď doufají, že jim obce či stát pomůžou, ale do pomoci se nikdo moc nehrne.

Jednou takovou rodinou je i rozvětvená romská rodina Petů ze šumavských Volar. Ta se před třemi týdny dobrovolně, ještě před ukončením azylového řízení, vrátila z kanadského Toronta do rodného města. Zatímco Jan Peta, který o sobě nedal volarské radnici půl roku vědět, doplatil na poslední chvíli dlužný nájem, jeho bratr Ladislav pobýval v kanadském Torontu celý rok a o placení nájmu obecního bytu se nestaral a o byt přišel.

Rodina teď tedy bydlí u bratra. „Je nás tu devět lidí ve 2+1,“ říká Ladislav Peta. Poslední dny nedělá nic jiného, než že shání podnájem. Pan Peta rovnou do telefonu říká, že je Rom, neboť se již prý podle něj stalo, že například v Husinci, kam se jel podívat na byt, se po zjištění tohoto faktu majitelé vymlouvali.

Ladislav Peta

„Štve mě to, že nás hází všechny do jednoho pytle.“

Fakt špatné integrace českých Romů do společnosti se panu Petovi nelíbí. „V Kanadě to nepoznáte, co to je za rasu. Tam se mají všichni tak dobře a rádi a zdraví se navzájem lidi, co se vůbec neznají,“ popisuje Peta situaci v Kanadě.

Neoznámení odcestování místnímu úřadu má vážné následky

Ladislav Peta je jedním z osmi set Romů, kteří se dobrovolně v posledních měsících vrátili z Kanady do svých českých rodišť. V nejbližší době se má do Česka vrátit další tisícovka Romů, kteří si před rokem mysleli, že za svými dosavadními životy ve střední Evropě definitivně spálí mosty. Jenže Kanada dnes dává azyl pouze lidem s jednoznačnými důkazy, že byli pronásledováni neonacisty.

Avšak většina z těch, co odjeli, má nějaké dluhy. Přišli o obecní byty a jsou ještě více zadluženi, než byli. Rodina Petů přišla také o svůj byt, neboť radnici nic neoznámila a neplatila nájemné. „Většina z nich se do těch dluhů dostala tím, že se odstěhovala ze svých bytů, přestali platit veškeré nájemné, veškeré služby s bydlením spojené,“ říká starostka Volar Martina Pospíšilová.

Podobné problémy mají a budou mít i další navrátilci

Ředitelka kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabalová už obeslala starosty v českých městech s prohlášením, aby se navrátilcům z Kanady nějak lidsky věnovali a pokud možno řešili jejich problémy. „Víme, že se nám Romové z Kanady vracejí zpátky a ta jejich situace je taková, že vlastně nemají kam jít,“ vysvětluje Hrabalová.

Navrátilci nyní opravdu mohou v krajním případě zůstat i na ulici. Každý je však podle starostky Volar Pospíšilové strůjcem svého štěstí. „Jsou to dospělí lidé, takže se budou muset o sebe postarat,“ říká Pospíšilová.

Kanadský Hamilton - častý cíl Romů z Česka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24