Poslanci podpořili státní maturity, policisty na stadionech jen částečně

Praha - Poslanci také dnes schvalovali prioritní návrhy vlády. Ve druhém čtení podpořili návrat policistů na fotbalové stadiony při rizikových zápasech. Do druhého čtení zákonodárci poslali také novelu o státních maturitách i vládní předlohu o obecně prospěšných společnostech, kterou připravil ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Do závěrečného čtení poslali také návrh zahrádkářského zákona, který má upravit hlavně činnost zahrádkářů v zahrádkářských osadách. Nyní probíhají pravidelné interpelace na členy vlády.

Policie se s největší pravděpodobností nevrátí na fotbalové stadiony, při rizikových zápasech na nich ale zřejmě bude moci být. Vyplývá to z pozměňovacího návrhu k novele zákona o podpoře sportu, kterou dnes poslanci projednali v druhém čtení. Návrat policistů na stadiony požadovala ČSSD. Nyní na nich policie zasahuje jen v případě výtržností, které nezvládne potlačit pořadatelská služba. Kompromisní předloha vznikla v bezpečnostním výboru. 

ČSSD původně chtěla, aby policisté byli na stadionech při každém utkání.
Kritizovali změnu, kterou jako součást policejní reformy prosadil exministr
vnitra Ivan Langer (ODS). Opatření obhajoval tím, že policisté nemohou
suplovat pořadatelskou službu. Zasahovat mají pouze, pokud je ohroženo
bezpečí diváků. Pokud policie zasáhne, může žádat po pořadatelích úhradu
nákladů.

Státní maturity jsou zase o krok dál

Novela zákona týkající se státních maturit prošla dnes ve sněmovně do druhého čtení. Původně měla být schválena ve zrychleném režimu už v prvním čtení, protože jde o zákon, který vláda označila jako svou prioritu. Proti zrychlenému schválení se ale ve středu postavila ČSSD, podle které nejsou maturity připravené a servis okolo nich zajišťují soukromé firmy. Zákon proto putuje do školského výboru. Není přitom vůbec zřejmé, zda ho sněmovna stihne projednat do květnových voleb. Neprošel totiž návrh na zkrácení lhůt k projednání, výbor má tedy na projednání novely až 60 dnů. Poslanci se na poslední řádné schůzi sejdou v dubnu.

Novela upřesňuje některá pravidla pro konání maturitních zkoušek, stanoví například pravidla pro ochranu zkušebního tajemství nebo umožňuje, aby se u maturit uplatnili i lidé, kteří nejsou profesí pedagogové. Pomáhat by tak mohli například učitelé v penzi, asistenti či odborníci z praxe. Novela by se vůbec neměla dotknout studentů, pro ně by měla platit stejná pravidla jako doposud.

Zahrádkáři jdou do třetího čtení

Návrh zahrádkářského zákona je po dnešním dni ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Poslanci ho projednali v druhém čtení a připojili k němu pozměňovací návrhy. Zákon prošel i přesto, že výbor pro veřejnou správu doporučil sněmovně, aby ho zamítla kvůli nadbytečnosti. Zákon se snaží ochránit zahrádkáře a poskytnout jim alespoň minimální záruky pro jejich činnost, řekl dnes jeden z předkladatelů Václav Grüner. Poslanecký návrh zákona má upravit hlavně činnost zahrádkářů v zahrádkářských osadách. Předkladatelé například zdůrazňují, že tato činnost kultivuje vztah člověka k přírodě, vychovává mládež a že zahrádky zlepšují životní prostředí ve městech. Pod materiálem jsou podepsáni zejména sociálnědemokratičtí a komunističtí poslanci, ale také předseda klubu zelených Přemysl Rabas.

Sněmovna dnes také podpořila v prvním čtení vládní novelu o obecně prospěšných společnostech, která má zjednodušit činnost těchto organizací – posiluje například pozici jejich zakladatele. Společnosti by také mohly podle novely dostávat státní dotace na stejnou činnost od více subjektů, což nyní není možné. Návrh řeší zvýšení ochrany majetku vloženého do společnosti jejím zakladatelem, který činí zásadní rozhodnutí o jejím chodu a osudu.