Vrchní soud snížil trest podvodnici s neschopenkami

Olomouc - Odvolací Vrchní soud v Olomouci dnes uložil lékařce Aleně Kubáčové z Brna-Nového Lískovce za milionové podvody s falešnými neschopenkami sedm let vězení, pokutu půl milionu korun a na osm let jí zakázal vykonávat práci lékařky. Podle nové právní úpravy, platné od začátku letošního roku, jí tak původní trest snížil o rok. Stejným způsobem soud upravil trest i Michalu Rusňákovi, kterého označil za hlavního organizátora podvodů. Ve vězení tak stráví devět let. Rozsudek je pravomocný.

Dalším čtyřem komplicům obou hlavních aktérů celé kauzy soud původní tresty ponechal, poslední z obžalovaných ho snížil o rok. Podvodů s falešnými neschopenkami se podle soudu účastnily desítky lidí. Kubáčová jim vystavovala potvrzení o nemoci, přestože byli zdraví, a měsíčně si tak měla přijít na desetitisíce korun. Tyto fiktivní pracovníky v dělnických nebo nekvalifikovaných profesích zaměstnávala trojice firem. Dostávali ale nadstandardně vysoké platy a s ohledem na to i neúměrné sociální dávky. Státu tím způsobili škodu kolem 13 milionů korun.

Předseda soudního senátu Libor Losa:

„Systém, přestože nebyl dokonalý, byl velmi sofistikovaný. Obžalovaní vytvořili množství materiálů, které mělo vzbudit dojem, že se jedná o skutečnou podnikatelskou činnost.“

Podle soudu začala Kubáčová vystavovat falešné neschopenky v roce 2003. Systém podvodníků byl založen na tom, opatřit si podnikatelský subjekt a fiktivně zaměstnávat lidi z okruhu příbuzných a známých, kteří téměř okamžitě po podpisu smlouvy „onemocněli“. Neschopenky zřejmě podvodně získávali i od jiných lékařů, především ale právě od Kubáčové, která si z peněz za ně podle soudu postavila dům. „Její jednání není vysvětlitelné žádným nepořádkem, žádným nadbytkem práce, není vysvětlitelné ničím,“ dodal soudce, podle kterého se lékařka své profesi zpronevěřila a povolání už proto vykonávat nemůže.

Kubáčová vinu popírá tvrzením, že jí někdo před lety z ordinace v době polední přestávky asi 160 formulářů neschopenek ukradl. Zneužít je pak měl pomocí padělaných razítek a potvrzení. „Jsem doktor chudý. Ten barák, co tam říkali, jsem si postavila za majetkoprávní vypořádání a za jiné prostředky,“ řekla pouze po vynesení rozsudku.