Sníh už je zase tady – na jihu Čech se vytvořily sněhové jazyky a ledovka

Praha - Počasí opět trápí řidiče. Na jihu Čech napadlo přes noc až deset centimetrů sněhu, vlivem větru se zejména na Českokrumlovsku a Prachaticku vytvořily sněhové jazyky. Na některých místech zkomplikovala cestování i zledovatělá vrstva sněhu. Policisté také hlásí větší množství menších dopravních nehod. Podobná situace je i ve Zlínském kraji, kde jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností a kde se stala ráno i tragická havárie mezi Zubřím a obcí Zašová.

V jižních Čechách počasí výrazně zkomplikovalo dopravu na silnici u Nažidel, kde byla vozovka nesjízdná téměř dvě hodiny. Mezi Kaplicí a Dolním Dvořištěm se přes silnici u Nažidel ráno vzpříčil kamion. Provoz v regionu zastavují i malé dopravní nehody, kterých se od ranních 6:00 stalo už přes třicet. Například mezi Třeboní a Veselím nad Lužnicí spadlo vozidlo s posádkou do rybníka Kanov. Další nehody se staly u Nových Dobrkovic, u Boršova nad Vltavou, u Horního Dvořiště, u Drahoňovic či u Ratibořských Hor. Většina nehod se  obešla bez zranění, nejméně tři lidé přesto skončili v nemocnci.

Dopravu ve Zlínském kraji dnes komplikuje také sněžení, které region zasáhlo v nočních hodinách. Komunikace tak pokrývá vrstva nového, na některých místech již rozbředlého sněhu, a jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Přeháňky navíc snižují viditelnost. Silničáři proto nabádají motoristy k obezřetné jízdě. Hasiči tam od rána vyjížděli k několika dopravním nehodám. Nejtragičtější se stala mezi Zubřím a obcí Zašová na Vsetínsku, kde zemřel čtyřiačtyřicetiletý řidič vozu Volkswagen Golf.

Srážky a sněhové jazyky komplikují dnes místy dopravu na některých silnicích v Plzeňském kraji. Před tvorbou sněhových jazyků varují silničáři zejména na Sušicku, Železnorudsku, Klatovsku, Stříbrsku a Tachovsku.

Dopravu na jihu Olomouckého kraje komplikují sněhové přeháňky. Rozbředající sníh leží po nočním sněžení na silnicích v okresech Přerov, Olomouc a Prostějov. Řidiči by měli být opatrní i na hlavních tazích. Vozovky navíc mohou v některých úsecích namrzat.

Počasí během dne

Oblačno až zataženo, v jižní polovině Čech, na Moravě a ve Slezsku sněžení, jinde jen ojediněle. Na severozápadě Čech odpoledne a večer ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C. Slabý severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.