Němcová: Kocábův návrh vede k tomu, že budou v politice hokejisté a modelky

Praha - Návrh ministra Kocába, který má dostat víc žen do politiky, se letošních voleb netýká, má se totiž objevit až v roce 2013. Podle něj by měly strany na kandidátky zapsat nejméně třicet procent jak žen, tak mužů, a zároveň mají být na prvních dvou místech volební listiny zastoupena obě pohlaví. Pokud tak strana neučiní, stát ji do voleb nepustí. „Mně se ten nápad nelíbí. Samozřejmě, že bych byla pro, aby bylo v politice více žen, ale tento návrh k tomu nevede,“ podotkla Miroslava Němcová (ODS). Anně Čurdové (ČSSD) se návrh naopak zamlouvá, ale podle ní přichází pozdě a navíc způsobem, který bude jen těžko realizovatelný.  

„To, aby se více žen dostalo do politiky, závisí na rozhodování uvnitř politických stran. Něco si přeje veřejnost a nějak jinak se chovají politické strany. Sociální demokraté mají povinnou kvótu na to, aby jedna žena byla místopředsedkyní ČSSD. Nakonec je to jediné křeslo, které není obsazené, všechny muže zvládli navolit, ale ženu ne,“ řekla Němcová.

Podle Anny Čurdové prochází ČSSD v politice žen určitou krizí

Podle Anny Čurdové prochází ČSSD, co se týká žen v politice, určitou krizí. „My máme velice kvalitně zpracovaný teoretický program, ale v podstatě ten by měli naplňovat hlavně muži, protože žen v politické straně je málo. A ti nepovažují prosazování žen a jejich podporu na kandidátky za důležitější než ekonomická témata. Domnívám se, že by to měla být kombinace několika kroků. Nemluvila bych o kvótách, protože kvóty už jsou ve světě přežité. Já bych hovořila o paritě, protože politické strany mají reprezentovat názor všech obyvatel a žen je ve společnosti jednapadesát procent. Tak proč by tedy politické strany nemohly mít zavedenou paritu uvnitř i na kandidátkách. Návrh pana Kocába ale hovoří pouze o třiceti procentech, a pokud je to ta kvóta, tak potom to skutečně vede i k té krizi, která momentálně v sociální demokracii je,“ vysvětlila Burdová.

Němcová by chtěla, aby se ženy do politiky dostaly plynulou cestou

Němcová se domnívá, že systém, který navrhuje Kocáb, vede k tomu, že tam budou hokejisté a modelky. „A já si myslím, že by tam měli být lidé, kteří mají co říct, kteří to mají v hlavě srovnané, kteří se orientují v politice a mají nějakou odpovědnost a povědomí o společenském dění. Jiří Paroubek tam dosazuje maskoty, vůbec se nezajímá o to, jestli ta žena něco předvedla. Zvolila bych normální plynulou cestu společenského zrání, aby se ženy dostaly do politiky, a ne umělou, která nevede ke kýženému výsledku,“ dodala.