Detektivové zadrželi kokainové dealery, mezi nimi člena Hradní stráže

Praha - Detektivové Národní protidrogové centrály (NPC) v únoru zadrželi skupinu čtyř mužů, kteří jsou podezřelí z výroby a prodeje marihuany a kokainu. Jeden ze zadržených je členem Hradní stráže. Mužům hrozí trest od dvou do deseti let vězení. Tři obvinění jsou stíháni na svobodě, jeden skončil ve vazbě. Tři Češi a jeden občan Nizozemska, které detektivové několik měsíců sledovali, se údajně zabývali prodejem kokainu a pěstováním konopí.

„Za tyto drogy by bylo možné na černém trhu získat v případě klubové a jiné distribuce zhruba 1,5 milionu korun… Osoba vojáka z povolání se aktivně podílela na prodeji těchto drog,“ uvedl pro ČT Michal Hammer z Národní protidrogové centrály.

Drogy podle policie prodávali muži v Praze a ve Středočeském kraji, kriminalisté je zadrželi v Praze-Letňanech ve chvíli, kdy se pokoušeli prodat půl kilogramu kokainu a tři kilogramy marihuany. Při domovních prohlídkách v Praze 1, Praze 6 a v obci Stratov v okrese Praha-východ objevili detektivové tři pěstírny marihuany. Prodejem zajištěných drog mohla skupina vydělat až 1,5 milionu korun.

Voják opustil armádu sám

Karel Kroupa, zástupce velitele Hradní stráže:

„Vidím to jako selhání jednotlivce mimo vojenskou službu a mimo objekty Hradní stráže, v jeho občanském životě.“

Pětatřicetiletý příslušník byl u stráže asi pět let, patřil k jejím mladším členům. Voják po svém zadržení sám požádal o uvolnění z armádní služby a již není členem Hradní stráže. Kdyby tak neučinil, velitel by proti němu zahájil kázeňské řízení a z řad armády by byl propuštěn. Velení této armádní složky označilo incident za osobní selhání jedince, v rámci Hradní stráže prý probíhají pravidelné kontroly na přítomnost či užívání drog jejími členy.

V armádě se problémy s drogami objevily v posledních letech několikrát. V listopadu loňského roku policisté ve Středočeském kraji zadrželi vojáka podezřelého z výroby a distribuce marihuany. V říjnu pak podle velení armády byli odhaleni čtyři členové české mise v Kosovu, kteří kouřili marihuanu nebo hašiš. V roce 2007 policie na letecké základně v Čáslavi zatkla čtyři profesionální vojáky kvůli podezření z přechovávání a distribuce heroinu.