Policisté v Moravskoslezském kraji přijdou od července o odměny

Ostrava – Policie v Moravskoslezském kraji musí šetřit, skoro všichni policisté proto od 1. července přijdou o odměny, v některých případech může jít až o tisíce korun. Snižovat se bude třeba tzv. rizikový příplatek, krajský ředitel Tomáš Tuhý už to oznámil skupině podřízených. Podobná opatření budou muset zřejmě přijmout i policejní ředitelé v dalších krajích.

„Moravskoslezský kraj dostal průměrný plat na policistu nižší než v minulém roce. To je hlavní důvod, proč musíme reagovat a přijímat taková opatření,“ vysvětloval Tuhý s tím, že se musí měsíčně ušetřit zhuba pět milionů korun. „Opatření budou taková, abychom zabránili tomu, že nám na konci roku budou chybět mzdové prostředky pro policisty,“ dodal krajský ředitel. 

Postup krajského vedení se ale nelíbí řadovým policistům a hlavně zástupcům policejních odborů. Sníženy budou například příplatky za možná rizika. „Je to pro mnohé likvidační. Osobně přijdu o 4500 korun. A to jde zatím jen o opatření kraje. Ještě přijde plošné snížení platů státních zaměstnanců, které chystá vláda. Celkem pak budu mít plat nižší o víc než 7000 korun. Nikoho nezajímá, že máme hypotéky a živíme rodiny,“ svěřil se jeden z ostravských kriminalistů. Stejně jako on i další jeho kolegové uvažují o odchodu ze služby. „Ti, co už mají nárok na rentu, rozhodně váhat a čekat nebudou,“ řekl další policista, který si také nepřál být jmenován.

Podle Romana Fidlera z policejního prezidia se snižování příplatků dotkne
všech krajů. Od 1. dubna to byl Liberecký kraj, od 1. června
Královéhradecký kraj. Od července přijdou na řadu kraje Ústecký a
Moravskoslezský. Šéf pražské policie Martin Červíček uvedl, že krajské ředitelství hlavního města ke snižování zvláštních příplatků nepřistoupilo. „Dílčí opatření prozatím přijímáme v souvislosti s financováním přesčasů a pohotovostí policistů a občanských zaměstnanců,“ uvedl Červíček.

Šetření se má nejvíce dotknout policistů na severu Moravy. "Je to proto, že moravskoslezská policie má nejvyšší propad v rozpočtu a musí nejvíce
snižovat mzdové náklady," vysvětlil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek s tím, že na severu Moravy a ve Slezsku se budou snižovat jak rizikové příplatky, tak i příplatek za směnný provoz a příplatek za vedení. Navíc v kraji přistoupili k úsporám až v polovině roku, proto je policisté pocítí více.