Protidrogových center ubývá, frekvence užívání drog ale roste

Praha – Péče o závislé se v České republice potýká se stále většími problémy. Jen v posledních třech letech klesly dotace na protidrogovou politiku asi o 25 milionů korun. Nejistý systém financování závislý na dotacích ještě zhoršila krize. Organizace musí omezovat péči, některá centra dokonce zanikají. I kvůli problémům s dotacemi nedávno odešel ze své funkce národní protidrogový koordinátor Kamil Kalina.

O kontaktní centrum už například přišli v Jindřichově Hradci. Metadonová substituce a psychosociální servis končí i v nedalekých Českých Budějovicích. Klienti tak musí dojíždět do Plzně nebo do Prahy.

Potíže ale má i jedna z největších organizací na pomoc závislým v Česku – o.s. Sananim. Pražské kontaktní centrum přitom každý týden zvládne stáhnout z ulice do léčby dva narkomany. Úspěšná léčba ušetří společnost i stát, neléčení narkomani totiž potřebují nákladnou zdravotní i sociální péči.

Martina Richterová Těmínová (ředitelka Sananimu)

„My už mzdy nesnížíme, protože to už nejde. Sáhne se na zdravotnický materiál, například na distribuci injekčních stříkaček, nebude se ani testovat.“

U českých uživatelů pervitinu se přitom frekvence užívání zvýšila. Kdo si podle nového protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila píchal jednou za tři dny, užívá teď drogu denně: „Počet vyměněných stříkaček se zmnohonásobil, a to svědčí o tom, že se zmnohonásobilo i riziko HIV, žloutenek a jiných nakažlivých chorob.“ Vobořil proto chce, aby se drogová problematika stala jednou z vládních priorit. Vzrůst by měl i objem přidělených peněz.