Ministr Kocourek chce dostavět Temelín, velké změny nechystá

Praha – Martin Kocourek byl dlouho jedním z nejvážnějších kandidátů na funkci ministra financí. Nakonec ekonomický expert ODS „vyfasoval“ od ministerského předsedy další ekonomický úřad – ministerstvo průmyslu a obchodu. V jeho čele chce šetřit, zároveň ale nechce úřad obrátit vzhůru nohama rychlými změnami na klíčových postech. Přichází s jasnými cíli, kterých chce během čtyř let ve funkci dosáhnout.

Nový ministr chce co nejrychleji připravit a prosadit státní energetickou politiku. „Dá jistotu sektoru energetiky na příští desetiletí,“ podotkl. V oblasti energetiky může být problematičtější další Kocourkova priorita, kterou je výstavba dvou nových bloků temelínské jaderné elektrárny.

Jako hlava zahraničního obchodu se chce Kocourek zaměřit na problematický vztah státních obchodních agentur. „Považuji za nutné více zharmonizovat a zladit naše agentury a zastoupení působící v zahraničí tak, aby českým podnikatelským subjektům sloužily, a nikoli aby se hádaly,“ uvedl. Chce být také viditelnější v Evropské unii a zlepšit čerpání evropských fondů.

Změny nebudou rychlé

Novinky zřejmě budou od ministra Kocourka přicházet pozvolna. „Nemám ambici dělat převratné změny a revoluce hned po svém nástupu,“ řekl Martin Kocourek. Až vláda dostane důvěru, zřejmě noví lidé přijdou. Řada jiných naopak odejde a zřejmě ne všichni budou nahrazeni.

Ministerstvo průmyslu a obchodu by mělo snížit své výdaje o desetinu – podobně jako ostatní ministerstva. Šetřit se bude i na mzdách, podle nového ministra však budou muset o přesné podobě šetření rozhodnout jeho podřízení. „Bude to individuální věc pro jednotlivé sekce ministerstva. Každý šéf bude muset promyslet, zda sníží platy o deset procent, nebo propustí deset procent zaměstnanců, nebo udělá kombinaci obého,“ řekl Kocourek. Sníží se podle něj i počet náměstků, kterých má nyní ministr průmyslu šest.

Ani k uvažovanému sloučení organizací Czech Invest a Czech Trade nechce Kocourek přistupovat agresivně. Zároveň má ale jasný názor na jejich nejlepší budoucnost. „Pocítí zmenšený objem prostředků a bude na nich, jak se s touto situací vyrovnají. Pokud jsou tam rozumní lidé, zjistí, že je vhodné tyto instituce sloučit,“ konstatoval ministr. Naopak s plánovaným sestěhováním ministerstva ze stávajících třinácti budov do jedné bude muset počkat, až bude možné prodat opuštěné stavby za vyšší peníze.

Orgány ČEZu se změní, Martin Roman zůstane

Martin Kocourek byl dlouholetým předsedou dozorčí rady společnosti ČEZ. Po nástupu do ministerské funkce musel toto křeslo opustit. Kdo ho nahradí, zatím není jasné. „Správcem akcií je ministerstvo financí. Budeme to diskutovat – ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a obchodu jako resortní ministerstvo a pan premiér Nečas,“ řekl Kocourek. Neprozradil, zda má sám nějakého kandidáta na nového předsedu dozorčí rady. Potvrdil, že se v radě chystá obměna i na dalších místech. Generální ředitel ČEZ Martin Roman podle ministra zřejmě zůstane na svém místě. „Možná by to mohlo uškodit – investoři by mohli přijít o část svých peněz.“