ČT24

ČT24
úterý 4. srpna 2015 Dominik

Jakub Železný o výměně prezidentů

Velikost textu:
Jak moc je pro novináře náročné střídání prezidentů? Moderátor a reportér přibližuje divákům ČT všechny klíčové okamžiky z odchodu Václava Klause a nástupu Miloše Zemana na Pražský hrad. I když o prezidentech přednáší na univerzitě coby historik, přesto pro něj poslední dny znamenaly důkladnou přípravu. Co všechno musí zvládnout, má nějaké rituály a připouští si nervozitu?
Jakub Železný o výměně prezidentů

Jakub Železný

MUDr.David Härtel - praktický lé: Dokážete říci panu Klausovi do očí, že má narcistickou poruchu osobnosti ?
16:30 - Jakub Železný: Dobrý den, zdravím všechny tazatele a děkuji za otázky! Snad stihnu na všechny odpovědět, je to dnes dosti narychlo, omlouvám se, ale vysílám dnes část Událostí z Hradu a pak i rozhovor s prezidentem, takže mám lidově řečeno frmol:-) K Vaší otázce: úlohou moderátora v televizním zpravodajství veřejné služby není hodnotit politiky a určitě jim neříkat do očí své názory. To není princip naší práce! To bych porušil veškerá psaná i nepsaná pravidla, jak určitě víte. Ale věřím, že otázky, které prezidentovi budu klást, budou na místě. A pokud máte tento názor, určitě najdete platformu, jak to končícímu prezidentovi sdělit.
Madqwert: Dobré odpoledne Jakube, rád bych se vás zeptal, odkud se bude vysílat onen večerní rozhovor. Děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne a hodně štěstí při večerním vysílání!
16:31 - Jakub Železný: Dobrý den, rozhovor vysíláme ze studia č. 8, to je to, z něhož vysíláme i Události, bude ale kompletně předělané, ani ho nepoznáte!:-) Děkuju za přání.
Dan: Dobrý den, pane Železný, předem bych chtěl napsat, že jste můj oblíbený redaktor a moderátor. Řekněte mi, převažuje u Váš "těšení se" na rozhovor s V. Klausem, nebo spíše strach?
16:31 - Jakub Železný: Děkuji moc, Dane. Není to ani těšení ani strach. Spíše zdravá normální nervozita, aby vše klaplo!
Simča z Brna: Dobrý den Kubo, jak to bude vypadat v pátek na ČT24? Hezký zbytek dne a hlavně mnoho sil v pátek!!!
16:32 - Jakub Železný: Děkuju Simčo a zdravím Vás. V pátek bude celý ve znamení inaugurace nového prezidenta Miloše Zemana, nabídneme samozřejmě její průběh v přímém přenosu a pak náš klasický speciál. Určitě se dívejte!
Pavel: Dobré odpoledne přeji, rád bych se zeptal, zda máte na vysílání připravený pevný scénář, kterého se budete držet nebo zda budete reagovat tzv. "dle aktuálního dění" - na to, co řekne p. Klaus... Díky a přeji hodně štěstí
16:34 - Jakub Železný: Dobrý den, Pavle. To je tak na přednášku:-) Ale vážně - i studentům i všem, kteří se o to zajímají vždy říkám, že předem připravené otázky jsou důležité (mimochodem na přípravě tohoto rozhovoru jsme pracovali asi 14 dní!), ale na druhou stranu - jakmile zpopvídaná osoba řekně něco zajímavého, je základní, opravdu základní povinností moderátora podle toho upravit další otázky a na ty své původní klidně zapomenout! Stručně řečeno: moderátor se pozná podle toho, že se dřív naučí poslouchat a pak až mluvit (v nadsázce řečeno, pochopitelně...)
frijari@seznam.cz: doufám, že se budete ptát prezidenta objektivně a nezaujatě - chtěla bych prezidentovi poděkovat za jeho práci a bude mi smutno, že tam již nebude
16:35 - Jakub Železný: Dobrý den, určitě. Zaujatý totiž nejsem vůči nikomu. A objektivní se snažím být vždy!
František Smrčka Mirek 6. Kroš: "Jak se smiřujete s tím, že Václav Havel odcházel s noblesou a svítícím srdcem nad Prahou, zatímco Vy odcházíte za jásotu veřejnosti a obviněním z velezrady?"
16:35 - Jakub Železný: Zdravím Vás a doporučuji tuto otázku poslat jejímu adresátovi, kterým nejsem já!
Vladimír, Plzeň: Vážený pane Železný, musel jste naštěstí už končícímu prezidentovi dávat seznam otázek, na které se budete ptát? Bylo podmínkou uskutečnění rozhovoru, aby jste se vyhnuli nějakým nepříjemným tématům pro V.Klause? Byly z hradu nějaké speciální požadavky? Děkuji a držím palce! Jste borec!
16:38 - Jakub Železný: Dobrý den, kodex ČT nám ukládá sdělit tázanému OKRUHY, nikoli přesné OTÁZKY. Navíc - jak už jsem psal, otázky můžou vyplynout i v průběhu debaty. Okruhy samozřejmě na Hradě dostali. A jistě tušíte, že Hrad ani žádná jiná instituce opravdu z podstaty nemůže České televizi nařizovat či zakazovat témata. Takže v tomto ohledu můžete být zcela klidný, Vladimíre. A děkuju za přání!
J.Kaplan: Dobrý den. Proč jste v posledních dnech v ČT k osobám odcházejíciho a nastupujícího presidenta tak servilní?Neměli byste k těmto osobám přistupovat trochu s nadhledem?
16:38 - Jakub Železný: Dobrý den, určitě servilní nejsme, snažíme se být vždy zdvořilí, to je určitě něco jiného.
pamětník: Zeptáte se prezidenta bod po bodu na těch 5 důvodů pro žalobu za velzradu? Zda si nemyslí, že něco z toho bylo jeho selháním nebo tlačením na Ústavu? jaký má názor na svoje tehdejší a nynější konání? Anebo rozhovor bude selanka, jak bývá u ČT někdy zvykem (neříkám u Vás) Děkuji
16:39 - Jakub Železný: Doufám, že selanka to opravdu nebude a tématu žaloba pro velezradu se pochopitelně budeme věnovat hned v úvodu rozhovoru.
Jindra : Co si myslíte o končícím prezidentovi V. Klausovi a jeho, asi bych řekl neuváženém kroku udělení plošné amnestie? Děkuji ....
16:39 - Jakub Železný: Omlouvám se, ale z podstaty práce moderátora televize veřejné služby vyplývá nemožnost posuzovat jakéhokoli politika.
Martin H.: Dobrý den, viděl jste v pořadu "Na stojáka" vystoupení Petra Vydry? Co tomu říkáte? Chybí Vám Události komentáře?
16:40 - Jakub Železný: Dobrý den, neviděl. A to víte, že trochu chybí, to je jasné:-)
Petr: Myslíte si, že se ještě někdy český divák dočká "el-classica" českých politických debat, tedy duelu Klaus x Zeman. Pokud si dobře vzpomínám, tak zatím tento poslední "DUEL" se odehrál před volbami 2002 v Na Ostro. To už je skutečně dlouho. Alespoň, že jste nám ho připomněl nedávno ve Velkém politickém retru.
16:41 - Jakub Železný: El-Clásico! To je skvělý výraz, to je v této souvislosti ještě lepší než případný jiný fotbalový příměr „derby“. Myslím, že to z roku 2002 bylo poslední. Mimochodem, s mimořádně zábavným koncem, kdy Miloš Zeman na repliku redaktora, že za týden v příštím pořadu bude vítěz voleb, blazeovaně podotkl: „Takže tady bude Špidla…“ (tedy tehdejší předseda jeho ČSSD) A přesně v té setině vteřiny se rozjely titulky, takže Václav Klaus na to naprosto nemohl nic říci. Dokonalé využití posledního slova, které vlastně ani nebylo jako udělení posledního slova míněno! A druhá pointa? Taková prognostická. Za týden tam byl Špidla…
Tom: na který rozhovor, který jste uskutečnil jste nevjvíce hrdý a proč? děkuji
16:42 - Jakub Železný: Už jsem někde říkal, že na ten, který jsem dělal s nastupujícím generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem. Mimochodem - Ti, co říkali, že se on určitě nakonec naštve mají dnes možná jiný názor...Zvláště dneska!
M. Zima: Pane Železný, doposud jste byl nápadný servilními postoji k V. kLausovi, to Vaše úslužné "Pan President" bylo za hranicí demokratické snesitelnosti, a pro skutečnou veřejnoprávní TV neakceptovatelné. Proto bych se rád zeptal, zda si Vás na ten rozhovor vybral kLaus sám a jestli se opravdu považujete za vhodného pro takovou show a jestli ano, tak z jakého důvodu ? A na okraj : Nepřipadá Vám samotnému (právě jsem se dozvěděl, že jste vyučující historik,) že skutečnost, že tím ucpete hned 2 kanály, tedy 50% vysílací kapacity, je pokračováním žalostné role ČT, která doposud nedokázala zahrát konsekventně veřejnoprávní roli, ale slouží stále ještě (až na pár vyjímek ke kterým nepatříte) v socialistickém stylu.
16:43 - Jakub Železný: Václav Klaus byl legitimně zvolen prezidentem republiky (dvakrát). Proto jej oslovuji „pane prezidente“. Stejně tak jsem oslovoval (i označoval) Václava Havla, a to i po skončení jeho mandátu, neboť v normálních zemích je to tak obvyklé. Stejně tak jsem oslovil „pane prezidente“ Miloše Zemana po jeho zvolení, neboť zvolením (zvláště pak zvolením lidem) se de facto (nikoli de iure) prezidentem stal. Oslovování osob je výrazem jakési osobní komunikační kompetence. Nevyjadřuje žádný názor, není příznakové. Rozhodně si nemyslím, že bych měl pověst servilního moderátora, spíše jsem slýchal opačné výtky. A k prezidentovi budu večer stejně korektní, ale tvrdý, jako obvykle.

1 2 » 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter
   Chat s osobností

   Hlavní zprávy

   ČT24 - 70. výročí konce války

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.