ČT24

ČT24
úterý 4. srpna 2015 Dominik

Vladimír Bezděk o důchodové reformě

Velikost textu:
Penzijní reformu považuje většina Čechů za nezbytnost, bez které se naše země neobejde. Zároveň z ní ale má většina lidí obavy. Budou z nás chudí důchodci? Nebo se nám podaří s vlastním přispěním na penzi solidně zabezpečit? Kolem těchto otazníků se točilo rovněž poslední fórum Zlaté koruny. Ale otázek, které si žádají jasnou odpověď, je mnohem více. V čem konkrétně bude pozměněný systém lepší než ten stávající? Jak bude fungovat společnost, kde bude stejně lidí v produktivním věku jako dětí a důchodců? O všem, co vás ohledně změn v penzijním systému zajímá, diskutujte s duchovním otcem reformy Vladimírem Bezděkem v on-line rozhovoru v pondělí 25. října od 17:00.
Vladimír Bezděk o důchodové reformě

Vladimír Bezděk

Ladislav Fryš: Již V. Klaus ve své vládě ukradl z balíku na důchody 30 miliard a kde jsou další miliardy z této položky a teď to hodíte na bedra těch co nekradli, co mi odpovíte na tuto lumpárnu 20 let?
17:05 - Vladimír Bezděk : Dobre odpoledne. Prebytky, ktere duchodovy system dosahoval po cast devadesatych let, se rozplynuly v tehdejsich statnich rozpoctech, ale nikdo nic neukradl. Navrh reformy z cervna tohoto roku smeruje k tomu, aby dnesni duchodove sliby = budouci duchodove vydaje byly i za 20-30 let kryty prijmy v systemu. Z tohoto hlediska nejde o zadnou kradez, ale naopak o kryti dnesnich slibu zdroji.
Petr Šedivý: Dobrý den, prosím o Váš názor na skutečnost, že deficit důchodového účtu v letech 2009 a 2010 je z převážné části důsledkem snížení sazby odvodů na sociální pojištění z 34 na 31,5 % (které zahrnují i 28 % na důchody) = účet sociálního pojištění tím přišel v roce 2009 o zhruba 24 miliard. Připomeňme, že na tzv. účtu sociálního pojištění, spravovaném Českou správou sociálního zabezpečení, který zahrnuje systémy důchodového a nemocenského pojištění, přebývalo: v roce 2004 16,8 miliard Kč v roce 2005 15,0 miliard Kč v roce 2006 10,0 miliard Kč v roce 2007 6,9 miliard Kč, v roce 2008 4,3 miliard Kč zatímco v roce 2009 již chybělo 27 miliard (a na důchody, nemocenskou a podporu v nezaměstnanosti celkem 29,6 miliardy) ve státním rozpočtu na rok 2010 je počítáno s deficitem důchodového účtu ve výši 17 miliard. To ovšem byla projekce z konce roku 2009, zatímco podle odhadu náměstka ministra financí v ČT 25. 4. bude chybět ve skutečnosti nejméně 35 miliard. Předem děkuji za Vaši odpověď. Petr Šedivý petgrey@volny.cz
17:08 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Deficit duchodoveho uctu v roce 2009 lze prakticky cely pricist na vrub ekonomicke recese/krize, ktera nastoupila v zaveru roku 2008. Misto 4% rustu ekonomiky doslo v roce 2009 ke 4% propadu. Pribylo nezamestnanych, snizilo se tempo rustu platu a to vse vyustilo v propad - oproti ocekavani - vyberu pojistneho. V poslednich letech se sazba duchodoveho pojistneho nemenila a tudiz nemala vliv na vysi salda duchodoveho uctu.
JOSEF HRDLIČKA: Proč saháte k restrikcím proti běžným lidem, kteří se nemohou bránit a nezbýváte se restrikcemi proti rozkrádání v minulosti (Kožený a spol., atd.), současnosti a budoucnosti? Tam jsou zdroje obrovské.
17:10 - Vladimír Bezděk : Duchodovy system - pokud ho nechame v dnesnich parametrech - povede cca za 30 let k deficitum pres 4% HDP rocne. Pri celkovem objemu vydaju kolem 13% HDP rocne. Tedy kazdou treti korunu vydaju na duchody si budeme muset vypujcit. Jinymi slovy, system v dnesnich parametrech je z 1/3 dlouhodobe nesolventni. Opravdu lze nazvat restrikci proti beznym lidem to, ze chceme, aby duchodove sliby vuci lidem byly kryty zdroji?
Petr Šedivý: Dobrý den, Prosím o Vaši odpověď na dvě následující otázky: 1.„Kam se podělo 41,8miliard korun z přebytku tzv. účtu sociálního pojištění spravovaného Českou správou sociálního zabezpečení za roky 2004 až 2006?“ 2.„Jak se využijí zbývající přebytky tzv. účtu sociálního pojištění spravovaného Českou správou sociálního zabezpečení od r. 1990 do r. 2003?“. Číselné údaje jsem čerpal z článku ČSSZ uveřejněného dne 2.2.2007 na adrese: http://www.cssz.cz/cz/informace/media/tis kove-zpravy/tiskove-zpravy-2007/2007-02-02-socialn i-pojisteni-spravovane-cssz-je-uz-nekolik-let-v-pr ebytku.htm Předem děkuji za Vaše odpovědi. Petr Šedivý petgrey@volny.cz P.S. VÝŇATEK TEXTU Z VÝŠE ZMÍNĚNÉHO ČLÁNKU: Sociální pojištění spravované ČSSZ je už několik let v přebytku Praha 2. 2. 2007 I v roce 2006 byl tzv. účet sociálního pojištění spravovaný Českou správou sociálního zabezpečení, který zahrnuje systémy důchodového a nemocenského pojištění, v přebytku. Tentokrát se podle účetní evidence ČSSZ jednalo o 10 miliard korun. Opakuje se tak situace z let 2005 a 2004. Tehdy byl rovněž rozdíl mezi příjmy a výdaji na sociální pojištění v kladných hodnotách. V roce 2005 se jednalo o přebytek 15 miliard korun, v roce 2004 o 16,8 miliard Kč.
17:13 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Prabytky duchodoveho uctu se od roku 1996 drzi na zvlastnim uctu statnich financnich aktiv a mohou se vyuzit pouze ke krati deficitu duchodoveho uctu v jinych letech. Toto byl osud prebytku z roku 1996 a stejne tak i prebytku z doby pred cca 5 lety, na kterou se specificky ptate. Pripominam jen, ze loni - v dusledku ekonomicke krize - byl deficit duchodoveho uctu pres 30 mld. Kc a podobna hodnota bude dosazena i letos a pravdepodobne i pristi rok.
Hans: Dobrý den, vzpomínám si, že v devadesátých letech V. Klaus často mluvil o tom, že rozpočet je vyrovnaný díky přebytku na důchodovém účtu. Kam zmizely tyto peníze a kdo je za to odpovědný? Díky za odpověď. Hans
17:13 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Odpoved viz predchozi otazky.
Bobeš: Proč byla už několikrát snížena procentní výše odvodů na sociální a důchodové pojištění (poprvé za ministra Voláka). Nejde o snahu o rozbití "Bizmarkovského systému", aby se k důchodovému pojištění dostaly soukromé fondy (tedy banky)? Jak můžete být vy,reprezentant soukromých fondů,"otec reformy" důchodového systému. Nejde přinejmenším o střet zájmů? Děkuji za odpovědi.
17:19 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Sazba pojistneho na duchodovy system byla snizena jednou - v devadesatych letech, pokud se dobre pamatuji. v roce 2004 byla sazba naopak zvysena z 26 na 28%, coz je i dnesni uroven. Ad Bismarkuv system: kdybychom dnes opravdu meli system, jak jej zavadel pred cca 130 lety tento kancler, tak zadny problem s duchody neexistuje. V dobe Bismarcka byla nadeje doziti nizsi nez 60 let, avsak na duchod z jeho systemu se kvalifikoval clovek, ktery tuto nadeji vyrazne "prezil" - ve veku 70 let. Kdyby podobna logika platila i dnes, tak by narok na statni duchod vznikal lidem starsim cca 80 let. Takze opravdu nemuzeme hovorit o nejakem rozbiti Bismarckova systemu, ten uz davno nemame. Ad stret zajmu: toto riziko existuje. Proto - jak v prvni, tak i druhe tzv. Bezdekove komisi - byla prace maximalne transaprentni a vysledky prubezne k dispozici na internetu, aby kazdy zajemce mohl vse podrobne sledovat a cinnost komise byla pod podrobnym verejnym srutiniem. Je zajimave, ze po odborne strance nikdo metodiku ani konkretni vypocty za celych 6 let nenapadl, kdezto nepodlozenym obvinenim z konfliktu zajmu apod. celim permanentne... :-)
Anežka Podkonická: Myslíte si,že se dnešní třicátníci důchodu vůbec dočkají? Díky za odpověď
17:20 - Vladimír Bezděk : Myslim, ze ano, ale meli by se pripravit na to, ze ze strany statu bude tato penze vuci jejich mzde citelne nizsi nez na co byla zvykla generace jejich rodicu a prarodicu.
Melichar Petr; melicharpetr54@se: Pane Bezděk.Mám požadáno o starobí důchod.Ten mi začíná 3.8.10.2010.Jsem po dvou mozkových příhodách a nikdo upozorňuji nikdo není schopen mi poradit co a jak stím.Jsem bez peněz a docela jsem na dně,prosim pomozte mi vyřešit ten problá,stále narážím s neochotou mě vyslechnout(špatně se mi hovoří(
17:23 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Pravdepodobne narazite na to, ze od zazadani o duchod do jeho priznani uplyne casto i mnoho mesicu a lide mohou po tuto dobu zustat bez prijmu. Pokud je toto Vas pripad, musite se obratit na Ceskou spravu socialniho zabezpeceni, pripadne pozadat o mimoradnou socialni davku na mistne prislusnem mestskem/obecnim urade. Treti moznosti je pomoc ze strany rodiny (deti maji vyzivovaci povinnost vuci rodicum, tak jako drive rodice vyzivovali sve deti, kdyz byly male).
veselý: Dobrý den, kolik se v současné době vybírá na důchod a kolik se vydává na dúchod? Jednoduchá otázka, prosm jednoduchou odpověď. Přibližně. Děkuji.
17:25 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Na pojistnem se letos vybere necelych 330 mld. Kc a na vydajich a nakladech systemu se zaplati neco pres 350 mld. Kc.
Martin: Proč si myslíte, že media bez znalosti píší pouze o Bezděkově variantě jako jediné správné? Nejedná se o Vámi řízenou cílenou manipulací, pokud nejsme seznámeni s NPO a dalšími v současnosti již fungujícími penzijními systémy ?
17:28 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Nezaznamenal jsem prilis v mediich, ze by Bezdekova varianta byla jedina spravna. Pokud se podivate na zaverecnou zpravu z cervna 2010, vcetne priloh (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/xsl/vf_duchod_ref_pes_55891.html), tak zjistite, ze nase doporuceni a argumentace za temito doporucenimi je v mnoha pripadech znacne odlisna od povrchniho pohledu, ktery se prezentuje v mediich. Priznam se, ze nevim presne, o jakem systemu NPO hovorite, takze se omlouvam, ze na tuto cast otazky nemohu odpovedet.
Pavel Hartl: Dobrý den, nejdříve bych Vám chtěl popřát hodně sil při přípravě důchodové reformy! Držím Vám palce! V současné době lidé podléhají nesmyslné panice, co se týká penze a celého sociálního systému. Prosím neudělejte nějaký kompromisní paskvil! Zveřejněte konkrétní propočty, ať se socialisté a komunisté furt neohání čísly vytaženými z klobouku! Mé otázky zní: Co si myslíte o provázání odvodů sociálních dávek potomků s výplatou penzí rodičů (část soc. odvodů by byla přímo pro rodiče)? Jak úprava systému dopadne na aktuálně existující penzijní připojištění? Uvažuje se o zakomponování tzv. uzamykání výnosů před koncem spoření? Můžete vysvětlit pojem opt-out? Vělice Vám děkuji a hlavně držím palce!!! Pavel
17:31 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Dekuji za podporu. Ad zverejneni vse z prvni i druhe komise lze nalezt na internetu - viz adresa v predchozi odpovedi. Ad provazani potomku s penzi rodicu - myslim si, ze to je nesmysl. Ad dopad na penzijni pripojisteni - navrh z cervna 2010 hovori o tom, ze se ma oprasit reforma penz.pripojisteni z roku 2009 - tedy oddeleni prostredku ucastniku od prostredku akcionaru, moznost nabidnuti vice investicnich profilu klientum dle jejich vztahu k investicnimu riziku atd. v ramci toho mohou byt klidne strategie, ktere by uzamykaly vynosy nebo investici postupne brzdily od akcii smerem ke statnim obligacim a statnim pokladnicnim poukazkam.
p.Alena: Zdravím. Můžete mi říct,jak mají manželé s prům.příjmy dohr. asi 30 000 kč..si každý po zaplacení bytu cca 9900kč a s dalšími výlohami na stravu,oblečení,droger. atd. ještě měsíčně odkládat cca 5-10000 měsíčně na osobu,,jelikož se blížíme k 50letům oba? Abychom v důchodě nebyly za žebráky a celý život poctivě pracovali a dodnes pracujem?Díky za odpověd
17:34 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Pokud mate dohromady prijem 30 tis. Kc, nepotrebujete si oba dva odkladat 5-10 tis. Kc na osobu, staci podstatne mene. Nicmene pisete, ze naklady s bydlenim (predpokladam najem + sluzby a energie) jsou skoro 10 tis. Kc. Zde bych hledal odpoved. Pokud platite najem, platite nekomu jinemu. Kdybyste si byt koupili treba na hypoteku, kazda splatka de facto predstavuje Vasi usporu. A az byste byt splatili, meli byste aktivum, ktere - v pripade potreby ve stari muzete odpordat, koupit si mensi byt a jeste vam zustane nejaky financni obnos jako prilepseni.
Marie: Dobrý den, chápu, že je potřeba důchodová reforma, ale jak chcete řešit zaměstnávání lidí starších 50 let?Vím z vlastní zkušenosti, že starší lidé nikde nechtějí zaměstnat, i když mají vzdělání,pokud si zaměstnavatelé mohou vybrat, dají přednost mladšímu..Děkuji.
17:37 - Vladimír Bezděk : Dobry den. Mate pravdu v tom, ze zamestnavatele stale preferuji spise mladsi (a levnejsi) zamestnance. Toto se vsak v nadchazejicich letech musi zmenit a bude se to menit - staci, kdyz se podviame, jak budou z trhu prace v nejblizsich letech mizet silne povalecne rocniky a nahrazovat je budou pocetne slabe generace narozene po roce 1990. Stat tomuto trendu muze a mel by napomoci - treba podporou castecnych uvazku.
FORUM ANGAŽOVANÝCH KŘESŤANŮ ČR: Pane Bezděku, konfort důchodců negativně ovlivňuje masivní rozpad rodin. Kde spatřujete nápravu stavu tak, aby se RODINA stala základním nástrojem prosperity a tím se stabilizoval i životní standard důchodců ?
17:39 - Vladimír Bezděk : To je tezka otazka a uprimne receno neznam odpoved. Neodvazuji se nejak moralizovat, ale zda se mi, ze to mozna zacina od upadajici moralky a autority (viz pomery ve skolstvi napriklad) ve spolecnosti a snaze rady rodicu v kazdodennim shonu starost o deti presunout na nekoho jineho.
Jana: Pane Bezděku, přijde mi že umíte vymyslet důchodovou reformu jen pro ty bohaté (příjmy nadprůměrné). Prosím Vás, umíte vymyslet též důchodovou reformu pro ty chudé (příjmy kolem 15 tis.hrubého).
17:42 - Vladimír Bezděk : Verte mi nebo ne, ale presne pro tyto lidi je duchodova reforma klicova. Bohati lide se o sebe vzdy nakonec nejak postaraji. Co ale rici clovekovi s prijmem kolem 15 tis. Kc hrubeho, kteremu je dnes 40-45 let, do penze pujde za 20 let a jiz dnes je jasne, ze i jeho duchod (ktery se mu bude vyplacet v prumeru 20-25 let) je z 1/3 nekryt zdroji? Pokud reforma resi kryti duchodovych slibu skutecnymi zdroji, odstranuje nejvetsi cast rizika, kteremu tito lide do budoucna celi, aniz by to dnes tusili - protoze politikove o tomto samozrejme prilis nemluvi.

1 2 » 


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter
   Chat s osobností

   Hlavní zprávy

   ČT24 - 70. výročí konce války

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.