Horníček, velikán českého divadla

Praha – Miroslav Horníček, „tvůrce moudrého humoru“, úspěšný spisovatel a autor divadelních her, který zemřel ve věku 84 let, se proslavil zejména díky svému jiskřivému a inteligentnímu humoru nebo spoluprací s dalším velikánem divadelního světa Janem Werichem.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Ondřej Němec

Je autorem několika divadelních her jako třeba Slaměný klobouk, Tvrďák aneb Albert nebo Julius a tma. Sám sebe označoval jako herce a klauna, nepatřil však jen do světa divadla. Své místo našel i ve světě literárním. Debutoval knihou Dobře utajené housle a v 70. letech mu vyšly publikace Hovory, Listy z Provence či Jablko je vinno.

Mezi Horníčkovy zásadní životní momenty patřilo dozajista setkání se zmíněným Janem Werichem, s nímž se v 50. letech pravidelně setkával na jevišti divadla ABC. K jeho dalším „velkým hereckým kolegům“ patřili také Jiří Suchý, jemuž dělal spoluhráče na prknech Semaforu, a Miloš Kopecký.

  • Dva písaři
    Dva písaři autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Balada z hadrů
    Balada z hadrů zdroj: ČT

Zesnulý bavič okupoval mimo jiné i filmová plátna. Diváci si na něj mohou vzpomenout ve snímcích Kam čert nemůže, Táto, sežeň štěně! a v televizním seriálu Byli jednou dva písaři, kde si zahrál po boku Jiřího Sováka.

Začátky

Miroslav Horníček se narodil 10. listopadu 1918 v Plzni. S divadlem se seznámil už v tamní reálce. Stal se totiž spoluzakladatelem Studentského avantgardního kolektivu. Po absolutoriu sice nastoupil na úřednickou dráhu, jevištního umění už se ale nikdy nevzdal. V roce 1941 totiž přijal angažmá v Městském divadle v Plzni a nastoupil tak kariéru oblíbeného českého herce.


Miroslav Horníček
Miroslav Horníček

Horníček byl držitelem Ceny Thálie za mimořádný přínos jevištnímu umění, ale také nositelem Ceny humoru Karla Poláčka a čestným občanem Plzně. V roce 1996 převzal platinovou desku Supraphonu a při vyhlašování ankety TýTý byl zapsán do televizní Dvorany slávy. V roce 2000 získal medaili Za zásluhy.