Oslavy „pivního puče“ - Hitler unikl smrti jen díky mlze

Mnichov – Kdyby nebyla 8. listopadu 1939 nad Německem mlha, vypadalo by 20. století asi podstatně jinak. Vůdce Adolf Hitler mohl být v Mnichově zabit výbuchem časované bomby, kterou v jeho blízkosti nastražil odpůrce nacismu Georg Elser. Bylo by tak možná zabráněno nejničivějšímu konfliktu v historii. Zmíněná nepřízeň počasí ovšem způsobila, že Hitler smrti o vlásek unikl. Atentátník Elser byl za svůj čin posléze poslán do koncentračního tábora a nakonec zastřelen ještě před koncem války.

Zdroj: Wikipedia Autor: Deutsches Bundesarchiv

Nástup nacistů k moci sledovala řada Němců s nadějemi na zlepšení životních podmínek a revizi versailleské mírové smlouvy, která pro Německo představovala ponížení. Našlo se však také dost odpůrců nacismu, mezi něž patřil i rodák z jihoněmeckého Hermaringenu Johann Georg Elser. Ten byl přesvědčený, že Hitlerova politika nemá s deklarovanou snahou o zlepšení sociálních podmínek obyčejných lidí mnoho společného a žene zemi do další války. Elser začal důkladně plánovat likvidaci nacistického vedení, protože jen v tom viděl východisko ze situace.

V listopadu 1938 se v mnichovské restauraci Bürgerbräukeller zúčastnil každoroční vzpomínkové akce na nezdařený nacistický puč z roku 1923, jejímž vrcholem býval vůdcův projev. Potvrdila se mu tak pravidelná akce, při níž by mohl být Hitler zabit. Elser získal dostatek výbušniny při práci v kamenolomu a přestěhoval se do Mnichova, kde začal sestavovat časovou bombu. Zároveň docházel do zmíněné pivnice, kde si připravoval po večerech prostor pro atentát. Nejobtížnějším úkolem bylo vyhloubit ve zděném pilíři dostatečně velkou dutinu a nezanechat žádné stopy. Po třiceti dnech mohla bomba zaujmout své místo.

Projev skončil předčasně - Hitler potřeboval stihnout vlak

Osmého listopadu 1939 Hitler opravdu v těsné blízkosti ukryté bomby přednesl svůj tradiční projev. Vůdce ale nechtěl v městě přenocovat, a jelikož mlha znemožnila plánovaný letecký přesun do Berlína, musel svou řeč nečekaně zkrátit, aby stihl odjezd vlaku. Výbuch nakonec proběhl jen pár minut po Hitlerově předčasném odchodu. Zanechal po sobě osm mrtvých a 60 zraněných. V okamžiku exploze byl již Elser v rukou německých úřadů. Pokusil se totiž o ilegální přechod švýcarské hranice. Celníci u Elsera dodatečně nalezli pohlednici zmíněné mnichovské restaurace a další kompromitující předměty.

Gestapo zpočátku zapírajícího Elsera vyslýchalo s cílem odhalit další členy předpokládané, ale ve skutečnosti neexistující teroristické skupiny. Elser byl posléze přepraven do koncentračního tábora Sachsenhausen a později Dachau, kde měl čekat až do „konečného vítězství“ německých zbraní, po němž měl být postaven před soud. Procesu ani konce války se však Elser nedožil. Počátkem května 1945 byl na příkaz z nejvyšších míst zastřelen.