Radek John a jeho strana - scestí, nebo rozcestí?

Praha – Věci veřejné chtějí po půl roce oprášit téma, které jim vyhrálo volby, a více se soustředit na boj proti korupci. Rozhodnutí vzešlo z víkendové ideové konference strany a v Interview ČT24 ho potvrdil mediální poradce předsedy VV Radka Johna Jan Kubáček. Strana se v posledních týdnech potýká se ztrátou podpory, což se promítlo i do neúspěchu v podzimních volbách do obecních zastupitelstev. Problematická je i postava samotného předsedy, který podle komentátorů partaji spíše škodí, než aby jí pomáhal.

Zaměříme-li se na novinové titulky z posledních týdnů týkající se Věcí veřejných a Radka Johna, najdeme pro politickou stranu jistě nelichotivý profil. Titulky českých deníků totiž hlásají mimo jiné John v úzkých, Johnovo tápání na vnitru táhne stranu ke dnu, Johna na vnitru nechce půlka Čechů, Letící Ikaros české politiky. 

Hlavní aktér těchto zpráv přitom stojí v nelehké situaci. V květnu tohoto roku pomohl někdejší televizní reportér do té doby nevýrazné pražské straně k 569 127 hlasům, 11% volebnímu zisku, 24 křeslům v Poslanecké sněmovně a následně i vládnímu angažmá. V komunálních volbách ovšem strana pod Johnovým vedením se ziskem 3,5 % hlasů výrazně propadla.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

John navíc řídí jedno z nejnáročnějších ministerstev – ministerstvo vnitra - a de facto drží ruku nad bezpečností občanů Česka. Letos ovšem svůj rezort musel připravit o miliardu a čtvrt, v příštím roce pak přijde vnitro o dalších osm miliard korun. V popularitě politiků klesl na dvanácté místo. „Tak jak začal tu stranu táhnout nahoru, tak ji teď táhne dolů, a oni moc dobře vědí, že takhle to dál nejde,“ konstatoval politický zpravodaj Hospodářských novin Petr Vašek. Co může stát za Johnovým propadem?

Otázka první: Kam zmizel boj proti korupci?

Hlavní téma, s nímž Věci veřejné před volbami operovaly, byl boj proti korupci jako hlavnímu problému české politiky. Tvář Radka Johna, známého investigativního reportéra televize Nova, tomuto tématu dodávala na váze a důvěryhodnosti. Přestože při povolebních vyjednáváních získaly VV právě pro Johna post ministra vnitra, který může tuto agendu ze všech členů vlády uplatňovat nejvýrazněji, nepohnul se v této věci rezort za půl roku výrazněji z místa. Ministerstvo pouze vydalo příručku pro občany, jak se v případě korupčního jednání zachovat.

Členové strany se proto na ideové konferenci rozhodli téma výrazněji otevřít, a pokusit se tak získat voliče zpět. „Pro voliče Věcí veřejných je nesmírně důležitý protikorupční étos, a myslím si, že Věci veřejné právě toto posílily, protože vláda se více soustředila na úsporná opatření, ale ne stejně intenzivně na opatření protikorupční,“ konstatoval mediální poradce Radka Johna a politolog Jan Kubáček v Interview ČT24.

Otázka druhá: Kdo je tady předseda?

Postavení Radka Johna a jeho důvěryhodnost výrazně oslabují spekulace o tom, nakolik je skutečným předsedou strany a nakolik jen fíkovým listem podnikatele a ministra dopravy Víta Bárty. O něm se již dlouhodobě uvažuje nejen jako o skutečném lídrovi, ale i o „majiteli“ Věcí veřejných, a to vzhledem k odlišnému profilu této strany. „Všechny strany jsou marketingový produkt, ale VV se prezentovaly jako strana nového typu mimo schéma levice - pravice, jako strana, která je marketingově řízená a která chce stát řídit jako úspěšnou firmu,“ uvedl mediální stratég Jakub Horák. Podle zpravodaje HN Vaška ji Bárta s tímto záměrem přímo zakládal.

Ministr dopravy ovšem nadále zůstává vůči svému předsedovi loajální a totéž platí i pro zbytek strany. „Ačkoliv zaznělo spoustu kritiky hlavně z regionů, tak celé VV, všichni naši zástupci, stojí za Radkem Johnem jako za předsedou naší strany,“ sdělila po neúspěchu VV ve volbách předsedkyně poslaneckého klubu Kristýna Kočí. „Já budu dělat všechno pro to, abych stál za svým předsedou,“ uvedl Bárta.

Sílu Víta Bárty uvnitř věcí Veřejných ovšem nelze přehlédnout. Politolog a Johnův poradce Kubáček ji vysvětluje charakterem ministerstva, jež Bárta řídí. „Ministr dopravy je ve velmi specifickém útvaru - skupině ekonomických ministrů, kde například ministr vnitra nefiguruje, protože má na starosti bezpečnost, a ne ekonomiku. Například zdravotnictví a důchodová reforma jsou, celkem logicky, řešeny na tomto fóru, tam je předjednána pozice, připraví se podklady a pak se to přenáší na vládu. Proto celou řadu agendy řeší Vít Bárta jako ekonomický ministr,“ objasnil Kubáček.

Otázka třetí: Je silnější ministr, nebo prezident?

Obrazu Johna jako suverénního předsedy strany nepomohly ani dohady kolem konce policejního prezidenta Oldřicha Martinů. Myšlenku na jeho odstoupení ministr vnitra vznesl v rámci očisty státní správy, aniž by takovou představu konzultoval s koaličními partnery. Obhajoval ji tím, že veřejnost by podle něj měla vědět, co si ministr vnitra myslí. Předseda vlády Petr Nečas ovšem zprvu takový postup odmítl a Martinů podpořil.

Politický zpravodaj HN Petr Vašek proto zůstává kritický i v tomto momentu: „Vyzvu policejního prezidenta k rezignaci a nemám to s nikým předjednané. Policejní prezident se pak schází tu s premiérem, tu s prezidentem a lobbuje u nich o podporu… Radek John bude vždycky tahat za kratší provaz.“

Epilog: John zůstává (…?)

Věci veřejné věří v úspěch. Jak konstatoval v Interview ČT24 Kubáček, strana si ujasnila své středové směřování a zájem o voliče z nižší střední třídy. „Je to nová generace politiků. Musíme brát v potaz, že spousta politiků, které jsme tady vídali a komentovali, na sobě pracovala několik let. Tyto nové tváře na to měly měsíce. Někteří týdny. Musejí pracovat rychleji,“ uvedl na adresu politiků z Věcí veřejných Kubáček.

Ideová konference VV měla podle politologa až meditativní charakter. „Byla emancipační, bylo to bilancování po několika volbách a první zastavení s tím, že se blíží Vánoce a že příští rok bude nevolební. Bylo to určité sebezpytování, hledání dalších témat, takový velký úklid,“ řekl Kubáček a dodal: „Pokud se udělá bilance, posílí to každou stranu – zvláště když se neřeší personálie.“