Vodní radovánky aneb zlý sen akvafobiků

Londýn – Léto a letní prázdniny jsou pro mnohé děti i dospělé obdobím vodních radovánek. Ne všichni jsou ale z tohoto období tak nadšení. Při pomyšlení na léto a především vodní radovánky, se akvafobikům ježí všechny vlasy na hlavě a popadá je hrůza. Tito lidé, trpící chorobným strachem z vody, se tedy určitě na skotačení ve vlnách a na dovolenou u moře tolik netěší. Není ale všem dnům konec, protože akvafobie se dá odbourat, a to například v plavecké škole.

Pro většinu lidí znamenají prázdniny u vody radost, ale pro některé naopak noční můru. Ke své fobii se přitom v mnoha případech dostanou vinou klukovského žertu, kdy je například při plavání někdo z legrace potopí a dotyčný se málem utopí. U některých lidí je akvafobie vypěstována tak dalece, že jim vadí i sprchování.

Chorobný strach z vody se však dá překonat. Existuje totiž řada terapií, jak těmto lidem pomoci. Ve Velké Británii pomáhá akvafobikům Britská plavecká akademie. Podle jednoho z instruktorů Mika Burmana je potřeba špatnou zkušenost s vodou překonat, protože jinak v dospělosti se pak lidé většinou vodě úplně vyhýbají.

Každý soudný plavec má určitý respekt z vody, u lidí s chorobným strachem z vody se nedá o respektu mluvit. Ti totiž mají přímo hrůzu z vody. „Bývají ve stresu, napjatí a pak se nemohou pohybovat. Učíme je, jak ve vodě správně dýchat a uvolnit se. Jak se položit na hladinu i to, jak se zas bezpečně postavit na dno, to totiž mnoho z nich neumí. Zvedáme jim tak sebevědomí a jejich pohyb ve vodě je bezpečný,“ popisuje svou činnost Bruman.

Projekt je vcelku úspěšný, neboť jen k Mikeovi Brumanovi chodí stovky akvafobiků. Jejich důvody, proč se chtějí zbavit své fobie, jsou různé. Jedním z nich je například to, že by rádi vyrazili se svou rodinou na dovolenou u moře, která je ale s fobií prakticky nemožná.

Instruktor Britské plavecké akademie Mike Burman, který pomáhá akvafobikům svou fobii překonat
Instruktor Britské plavecké akademie Mike Burman, který pomáhá akvafobikům svou fobii překonat