Firma IBM představila první osobní počítač

New York – Představoval velkou výhodu, především kvůli svému otevřenému technickému řešení. To bylo zvoleno kvůli úspoře nákladů. Řeč je o kompatibilním počítači označeném zkratkou PC, který přivedla na trh firma IBM. „Písíčkám“ se záhy podařilo vytlačit konkurenční platformy a ovládnout trh. Od začátku padesátých let, kdy byl vyroben první komerčně dostupný elektronický víceúčelový počítač, byla tato zařízení výsadou bohatých firem či institucí. Kromě jejich astronomické ceny za to mohla i skutečnost, že běžně zabíraly několik místností.

Problém velikosti se časem podařilo vyřešit nahrazením elektronek tranzistory a integrovanými obvody. I přesto se ale představa počítače jako zařízení pro osobní použití zdála dlouho nereálná. Významná změna přišla v roce 1975 s uvedením mikropočítače Altair 8800. Jednoduchý stroj se prodával ve formě stavebnice za necelých 400 dolarů a rychle si získal početnou komunitu fanoušků. Odstartoval tak vlnu „lidových počítačů“, na niž naskočila řada nově vzniklých firem jako Atari či Apple. 

Počítač od IBM
Počítač od IBM

Tradičního výrobce výkonných sálových systémů, americkou společnost IBM, nechával překotný vývoj v oblasti osobních počítačů zpočátku v klidu. Obrat přišel až v roce 1980, kdy si vedení firmy uvědomilo potenciál těchto zařízení, na něž se do té doby dívalo spíše jako na technickou kuriozitu. Tak dostal zelenou projekt s názvem Chess (šachy), který měl IBM po prvotním zaspání dostat do hry. Výsledkem byl kompaktní počítač interně označovaný jako Acorn (žalud), který byl veřejnosti představen 12. srpna 1981 pod názvem IBM 5150 PC. Jeho uvedení na trh doprovázela reklamní kampaň, v níž IBM využila postavu tuláka v podání Charlieho Chaplina, která měla demonstrovat jednoduchost ovládání a flexibilitu nového výrobku. 

Řada ostatních firem začala IBM konkurovat

Stroj svým výkonem nevybočoval z dobového průměru. Síla značky a nabídka rozšiřujícího příslušenství to však bohatě kompenzovaly, takže o PC i jeho nástupce s označením XT a AT byl mezi zákazníky zájem. Úspěch PC ale měl pro IBM nevítaný vedlejší efekt, řada menších výrobců začala totiž vyrábět jeho klony. Firmy jako Compaq či Columbia Data Products začaly na trh chrlit takzvané IBM PC kompatibilní počítače v takovém množství, že se z nich stal standard, který převálcoval téměř všechna konkurenční řešení. V důsledku toho označení PC ztratilo svůj původní obsah, a stalo se synonymem pro jakýkoliv desktop. 

Invaze „písíček“ do domácností a menších kanceláří znamenala úspěch nejenom pro samotnou IBM, ale také pro Intel, který se z výrobce paměťových čipů přeměnil na největšího dodavatele počítačových procesorů. Podobný důvod k radosti měl rovněž spoluzakladatel společnosti Microsoft Bill Gates, jenž se díky softwaru pro PC stal jedním z nejbohatších mužů světa.