Cizinec okrádající seniory skončil ve vazbě

Brno - Brněnští kriminalisté usilovně pátrali po cizinci, který v Brně, ale i okolních městech a vesnicích okrádal seniory. Scénář byl vždy stejný, přišel, aby jim vrátil peníze z přeplatku zdravotního pojištění. A vždy mu chyběli drobné a potřeboval rozměnit. Senioři mu tak pokaždé nechtěně vyzradili, kde mají peníze uložené. Toho v nestřeženém okamžiku seriózní pán v saku využil a odnesl si od tisíců po statisíce. Policisté jej dopadli. Za škodu 930 tisíc korun mu hrozí až 8 let vězení.

Okradení senioři už ale svoje peníze zřejmě neuvidí, všechny je padesátiletý podvodník stačil prohýřit. Když kradl, jako podvodník rozhodně nevypadal. „Všichni jej popsali jako seriózního muže v obleku, který se choval velmi slušně a uměl perfektně česky,“ popsal pachatele policejní mluvčí Pavel Šváb. Nikdo z okradených netušil, že na místa přijíždí ve vypůjčeném voze a že oficiální desky, které vždy držel v rukou a v nichž měly být seriózní dokumenty, jsou jen nástrojem zloděje.

Osudným se mu stal jeho poslední návrat do Brna, kdy už znali jeho totožnost kriminalisté. V nočních hodinách projel nadlimitní rychlostí kolem radaru strážníků. Ti ho zastavili a zjistili, že po něm policie pátrá. „Srdeční kolaps, který sehrál, už byla jen krátká labutí píseň. Poté, co lékaři vyloučili jakoukoliv zdravotní indispozici zadrženého, se dostal do rukou kriminalistů,“ dodal Šváb.

K případům se zadržený muž odmítl vyjádřit. Prohlašoval pouze, že v České republice v době spáchání kráděží nebyl. Jeho slova ale vyvrátily otisky prstů u okradených seniorů a dokonce videozáznam jedné z krádeží. Kriminalisté ho proto obvinili z krádeže a porušování domovní svobody. Ve vazbě čeká na soudní proces, který mu za vysoce nebezpečný a zavrženíhodný způsob jednání může vyměřit léta za zdmi vězení.