Brno se potýká se smogem, největší problémy jsou v centru

Brno - Brno se dnes opět potýká se smogem. Nejhorší situace byla dnes ráno v jeho centru a u výstaviště, v jehož okolí vedou důležité dopravní tepny. V těchto oblastech překročila průměrná čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu podle měření z 06:30 povolený limit 50 mikrogramů dvojnásobně. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Situace by se ale měla přes den uklidňovat. 

Meteorologové předpokládají, že jí napomůže větrné počasí. V centru Brna dosáhly ráno hodnoty prašného aerosolu (PM10) 120 mikrogramů na metr krychlový. U výstaviště to bylo 103,2 mikrogramu. Zvýšené hodnoty hlásí také Brno-Lány a Mikulov.

V regionu tak pokračuje nepříznivá smogová situace, která začala v úterý, kdy byly povolené limity výrazně překročeny hned na čtyřech místech Brna. Zvýšené hodnoty zaznamenali meteorologové také ve Znojmě a v Mikulově.

Pokud meteorologové vyhlásí v souvislosti se smogem takzvaný signál regulace, musejí znečišťovatelé s platnými regulačními řády dodržovat ekologická opatření. Podle vedoucího oddělení ochrany ovzduší brněnské pobočky ČHMÚ Roberta Skeřila však tento signál na jihu Moravy vyhlášen není a ani se to neočekává.

Dětem, nemocným a starším lidem se při smogu doporučuje omezit pohyb venku. Řidiči by neměli pokud možno vyjíždět.

Potíže se zhoršeným ovzduším jsou podle ranních informací ČHMÚ také v Moravskoslezském kraji, v Pardubicích, v Libereckém kraji a v Mladé Boleslavi.