Jihomoravský kraj umožní likvidovat bobří hráze a nory

Lednice - Jihomoravský kraj umožní správcům řek a vodních děl účinněji se bránit proti škodám, které způsobují bobři. Chystá se vydat rozhodnutí, podle kterého se budou smět bořit hráze a nory, které tito chránění živočichové vytvoří. Krajským představitelům to umožnila novela zákona. Čekali na ni lesníci z Polesí soutok, rybáři, ale třeba i správce parku v lednickém zámku. Věří, že díky likvidaci „zázemí“ bobrů, se sníží jejich populace.

Vydat toto rozhodnutí umožnila novela zákona, která bobra evropského přesunula z kategorie „kriticky ohrožený“ do druhů „zvláště chráněných“. A těm už se alespoň minimální cestou dá bránit. „Samozřejmě likvidace bobra povolena není, jeho díla ale odklízet můžeme a doufáme, že tak snížíme jeho přírůstky,“ uvedl Oto Bernad, správce lednických rybníků v Lednickovaltickém areálu.

Stejně jako on, čekali na rozhodnutí například správci polesí Soutok u Lanžhota na Břeclavsku. Tam ničí zvířata při stavbě svých sídel vzrostlé stromy. Náhrady, které musel kraj jen v loňském roce správcům parků, lesů a rybníků kvůli bobrům zaplatit, přitom přesáhly  šedesát milionů korun. Podle úředníků z krajského odboru životního prostředí budou ale škody daleko vyšší, protože v uvedené cifře jsou zahrnuty pouze ty nahlášené a uznané.

Bobr evropský (Castor fiber) je až metr velký, zavalitý hlodavec s hustou srstí a dlouhým plochým ocasem. Je velmi přizpůsoben vodnímu životu, rád si staví soustavy kanálů a hrází. Jeho potravu tvoří kromě bylin i větvičky a lýko. Váží 30 kg, po jihoamerické kapybaře je druhým největším hlodavcem. Tělo má pokryté velmi hustou černohnědou srstí. Její hustota je 300 chlupů na mm2. Je dokonale přizpůsoben životu ve vodě díky plovacím blanám, které jsou na zadních končetinách, a uzavíratelným nozdrám. Uzavřít může také tlamu ihned za řezáky, které tak může ve vodě plně využívat. Oči jsou před vodou chráněny průhledným víčkem-mžurkou. Vedle toho má i žlázu vyměšující látku, která impregnuje srst. Pod vodou je schopen setrvat až 20 minut. Dovede uchopovat předměty. Má pátý částečně protistojný prst na předních končetinách, čehož využívá při stavbě svého obydlí.


Kdysi bouřlivě oslavovaný návrat bobrů na jih Moravy, kde byli vyhubeni, tak přidělává správcům jejich působišť čím dál větší vrásky. V současné době jich je v regionu očipováno přes 600, ale předpokládá se, že v přírodě jich žije několikanásobně více. Do lužních lesů u Lanžhota, odkud se rozšířili do zbytku republiky, se vrátili díky Rakušanům. Ochranářům z druhé strany hranice se podařilo tento živočišný druh vrátit do přírody před třiceti lety. Bobři se pak rozšířili na Moravu.