Ostravské laguny teď hlídá pět čidel

Ostrava - Pět monitorovacích stanic za více než tři sta tisíc korun hlídá ostravské laguny, ze kterých několikrát unikl zdravotně závadný oxid siřičitý. Společnosti Geosan za to hrozí pokuta až sedm milionů korun. Z Ostravy mizí v těchto dnech přes tisíc tun ropných kalů denně.

Pět čidel, která upozorní na hrozící nebezpečí. Ještě na přelomu září a října bylo vše jinak. Při těžbě ostravských lagun došlo k úniku nebezpečného oxidu siřičitého. „Oxid siřičitý působí na dýchací cesty a při vyšších koncentracích vede i k takovým stavům jako je nespavost, podrážděnost,“ říká Jiří Bílek ze Zdravotního ústavu Ostrava. Společnost Geosan může za nebezpečný únik dostat pokutu až sedm milionů korun. Rozhodne se do tří měsíců. „Minulý týden jsme obdrželi z ČHMÚ data k únikům oxidu siřičitého do ovzduší. Tato data budou jedním z podkladů k připravovanému správnímu řízení o uložení pokuty,“ vyjádřila se Helena Kameníčková z České inspekce životního prostředí. „K závěrům správního řízení se vyjádříme až po skončení šetření,“ řekl mluvčí sdružení Čistá Ostrava Lubomír Zábavík. Pro obyvatele Ostravy je ale mnohem důležitější instalace pěti čidel, která budou další únik hlídat. V případě, že k němu dojde, přeruší Geosan těžbu. V závěru listopadu je lidé ze Zdravotního ústavu vymění za jiná. „To je systém, který z velké části pochází z Anglie, kde se vyrábí senzory na míru a kolem těch lagun jich bude deset,“ prozradil Jiří Bílek.

 

„Pokud dojde k dosažení stanovených limitů, spustí se varovný systém a sanační práce budou dočasně přerušeny,“ řekl Lubomír Zábavík. Z ostravských lagun mizí denně 1300 tun kalů. Ty míří na sever Čech, kde mají být spalovány v cementárně v Čížkovicích.