Král světových siláků je z Břeclavi

Břeclav, Szeghalom – Světový šampionát v silovém trojboji ovládl borec z jižní Moravy. Čtyřiatřicetiletý Radovan Kaděra vybojoval titul v maďarském Szeghalomu v konkurenci dvou stovek svalovců z celého světa. Zkušený veterán si tak před koncem kariéry konečně splnil svůj životní sen.

Stříbrné a bronzové medaile z mistrovství světa i Evropy vozil Radovan Kaděra pravidelně, nejvyšší mety ale dosáhl teprve na světovém poháru v Maďarsku. „Dlouhá léta dřiny už musela přinést ovoce, dobře jsem se připravil a navíc přišla forma, zkrátka mi to sedlo,“ neskrýval spokojenost čerstvý šampión.

Ve vítězném závodu navíc vytvořil nový světový rekord. V mrtvém tahu totiž dokázal zvednout 335,5 kilogramů. „Už jsem takový výkon považoval za nereálný. Po dvou disciplínách toho má člověk dost, rozhodčí navíc přísně hlídají techniku. Je to malý zázrak,“ nemohl Kaděra svému rekordu uvěřit.

Břeclavského siláka navíc při závodě trápila i bolest břicha, podezření na natrženou slezinu se naštěstí nepotvrdilo. Kaděru teď čeká dvoutýdenní odpočinek. Na jaro nebo podzim příštího roku plánuje ukončení trojbojařské kariéry. Titul šampióna za rok 2011 mu už ale zůstane.

Silový trojboj

Sport se skládá ze tří disciplín podobných vzpírání: dřepu, bench-pressu a mrtvého tahu. Závodníci jsou rozděleni do kategorií podle hmotnosti. Rozhodující je součet výkonů. Podobně jako například v boxu existuje v tomto sportu několik světových federací. Radovan Kaděra vybudoval titul na šampionátu pořádaným organizací WUAP (World United Amateur Powerlifting).