V bohumínských železárnách a drátovnách se lidé bojí o práci

Bohumín - Stávka nebude. Odboráři bohumínských železáren a drátoven zůstávají přesto ve stávkové pohotovosti. Podle nich může o práci v podniku přijít až 200 lidí. Komunikace s vedením společnosti je podle nich stále složitá. Jeho zástupci se nechtěli vyjádřit ani České televizi.

Bohumínské železárny a drátovny obchází strach a nejistota z budoucnosti. Situace se nezlepšila ani po jednání odborářů se zástupci představenstva firmy. „Akciová společnost se roztříští a od 1. ledna příštího roku vzniknou tři samostatné akciové společnosti - Viadrus, Drátovenský závod a Energetika,“ uvedl odborář ŽDB Group Jiří Jaškovský. Že se železárny a drátovny rozdělí od nového roku na tři společnosti, je zatím jediná jistota, kterou její zaměstnanci mají. Kolik lidí přijde o práci, nikdo netuší. Odboráři odhadují, že jich bude více než 200. „Nechceme to komentovat, je to interní záležitost,“ vyjádřil se předseda představenstva Karel Komárek.

 

Ačkoli podle informací odborářů dostalo za posledních pět týdnů výpověď přes 200 zaměstnanců, pracovní úřad žádné hromadné propouštění nezaznamenal. „Nemáme zatím žádné informace o hromadném propouštění v Bohumíně a podle zákona o zaměstnanosti by nám to měli oznámit, pokud k takovému kroku sáhnou,“ řekla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová. Jasněji o své budoucnosti by mohli mít podle odborářů zaměstnanci Železáren a drátoven Bohumín během několika týdnů.