Stromolezci obsadili o víkendu park v Athroposu

Brno - V korunách stromů jako doma. V brněnském parku u muzea Anthropos o víkendu předváděli své umění i každodenní zaměstnání stromolezci. Své síly a obratnost změřili při desátém Mistrovství republiky.

Uvázat lano, odlepit paty od pevné půdy pod nohama a vzhůru do toho. Stačilo pár desítek vteřin a soutěžící zmizeli v korunách stromů. Disciplín bylo celkem pět - záchrana zraněného lezce, práce v koruně, instalace lana, rychlostní výstup po větvích a jištěný šplh.

Bylo poznat, že na stromech jsou soutěžící jako doma. Aby ne. Stromolezení pro ně není koníček, ale skutečná práce. Místo do kanceláří denně míří do korun stromů.

Prototyp ideálního stromolezce není žádný hromotluk-svalovec. Důležitá je mrštnost a ohebnost. Lano, karabina, sedák, odvaha a obratnost ale podle profesionálních stromolezců rozhodně nestačí. Kdo se v korunách stromů pohybuje, musí také nutně stromy znát.

Arboristé stromolezci ošetřují stromy ve městech a parcích, ořezávají větve po vichřicích a bouřkách, můžou zasahovat při záchranných akcích a kácí nebezpečné stromy.