V exotických sklenících to hraje barvami. Začaly rozkvétat orchideje

Brno – Zatímco venku už padá listí ze stromů, v exotických sklenících botanické zahrady Masarykovy univerzity začínají rozkvétat orchideje. Koncem října a začátkem listopadu totiž začíná jejich sezona. První rozkvetly právě tento týden.

Fialová, bílá, růžová a bordó – tyto barvy teď dominují exotickému skleníku Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Barevné orchideje s průměrem květu až dvacet centimetrů vytlačily tropickou zeleň skleníku do pozadí. „To jsou katleje s velkými květy, které jsou teď nejkrásnější a pozvolna budou do Vánoc kvést,“ představila velké květy botanička zahrady Magdaléna Chytrá.

V harmonogramu rozkvétání jsou dále na řadě papiopedila a falenopsisy. Právě ty lidi poznají nejlépe, jsou totiž už tradičním zbožím v květinářstvích. „Často se stává, že ta rostlina vykvete jednou a pak už nikdy nevykvete,“ říká botanička. Rostliny potřebují velkou vlhkost, kterou jim ovzduší v paneláku poskytnout nemůže. „Lépe orchideji svědčí třeba kuchyňské prostředí, kde je pára z vaření,“ poradila botanička.

Zvláštním druhem užitkové orchideje je například vanilka pravá, která ve skleníku také roste. Poznáme jí pod názvem vanilkový lusk, ve skutečnosti je to však tobolka. Je to drahé koření a dnes se místo ní v potravinářství využívá spíš syntetický etylvanilín.

Tropické druhy orchidejí, které se dají vypěstovat jen ve speciálních sklenících s vysokou vlhkostí a teplotou, můžete v zahradě vidět až do konce března, kdy jejich sezona končí.

Rozkvětlá katleje
Rozkvětlá katleje
Více fotek
  • Rozkvětlá katleje autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2041/204041.jpg
  • Rozkvětlá orchideje falenopsis autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2041/204067.jpg
  • Jeden z druhů exotických orchidejí autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2041/204036.jpg
  • Puky katlejí autor: ČT Brno, zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2041/204040.jpg