Nejvyšší soud zrušil 12,5 roku vězení za paličský útok

Brno - Nejvyšší soud dnes v neveřejném řízení zrušil Davidu Křížovi trest 12,5 roku vězení za loňské zapálení rodinného domu na Brněnsku, v němž spal jeho jedenáctiletý syn a bývalá tchýně. Vrchní soud v Olomouci bude muset podle dnešního verdiktu vyslechnout znovu svědky a zabývat se podrobněji okolnostmi požáru. Kříž vypověděl, že založením požáru se chtěl pomstít bývalé manželce, s níž se před požárem rozvedl. Na neveřejné soudní řízení hned navázalo veřejné řízení, v němž soud rozhodoval o žádosti Kříže o jeho propuštění z vazby a stíhání na svobodě. Požadavek ale zamítl.

Olomoucký vrchní soud by měl podrobně zjistit zejména to, nakolik Kříž věděl, že může paličským útokem ohrozit zdraví a život svého syna a jeho babičky. Nutný bude i opětovný výslech souseda, který dvojici z hořícího objektu zachránil.

Kříže k činu podle spisu dohnalo to, že se nedokázal smířit s rozchodem s exmanželkou. Nejprve jí zasílal výhružné textové zprávy, později se rozhodl založit požár. Loni v dubnu vtrhl v noci do rodinného domku bývalých tchánů v Hrušovanech u Brna, kde se nejprve pohádal se svým patnáctiletým synem. Chlapci se podařilo z domu utéct a vzbudit souseda. Mezitím jeho otec objekt zapálil a utekl.

Soused pak vynesl z hořící budovy jedenáctiletého chlapce. Následně svedl úspěšný boj o život jeho šedesátileté babičky. Plameny ji uvěznily v prvním patře budovy. Pohotový muž ale sehnal žebřík a pomohl jí z balkonu slézt dolů.

Kříž dostal v listopadu 2009 u brněnského krajského soudu za pokus o vraždu 14 let vězení. Po odvolání verdikt zmírnil olomoucký Vrchní soud na 12,5 roku vězení. Škoda na objektu byla vyčíslena na milion korun.

Požár v Hrušovanech
Požár v Hrušovanech
Více fotek
  • Požár v Hrušovanech zdroj: www.firebrno.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2090/208960.jpg
  • Požár v Hrušovanech autor: ČT24, zdroj: www.firebrno.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2090/208963.jpg