Gruzínec odsouzený za vraždu se zatím nemusí vrátit do vlasti

Brno - Gruzínec Zurab Nadiradze, který byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen za vraždu k 15 rokům vězení, se zatím nemusí vrátit do Gruzie. Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil verdikty, jimiž české soudy rozhodly o jeho vydání do vlasti. Nadiradze žije v Česku od roku 1994 a opakovaně žádá o mezinárodní ochranu. Tvrdí, že je v Gruzii pronásledován z politických důvodů, vraždu prý nespáchal.

Nadiradze byl v Gruzii odsouzen podle tamního trestního zákona za „vraždu s motivem chuligánství“. Gruzie před časem požádala o jeho vydání k výkonu trestu. Nadiradze v Česku od roku 1994 dvakrát požádal o udělení mezinárodní ochrany. Řízení o jeho první žádosti skončilo neúspěšně, řízení o druhé žádosti dosud neskončilo, řeší ji Krajský soud v Brně na základě Gruzíncovy žaloby proti nepříznivému rozhodnutí ministerstva vnitra.

I když řízení o azylu zatím neskončilo, Krajský soud v Brně a poté i Vrchní soud v Olomouci v souběžně probíhajícím takzvaném extradičním řízení rozhodly o vydání Gruzínce do vlasti.

Nadiradze tvrdí, že trestný čin nespáchal. Ve stížnosti tvrdil, že jde o vykonstruované obvinění. Je prý politicky nepohodlnou osobou kvůli informacím, které získal v době svého působení na ministerstvu obrany a vnitra. Nepohodlného člověka z něj podle stížnosti dělá také to, že v minulosti údajně podporoval bývalého prezidenta Zviada Gamsachurdiu. Ten byl svržen v občanské válce v roce 1992.

Podle Nadiradzeho v Gruzii chybějí záruky spravedlivého procesu. Stav tamních věznic je prý kritický, není v nich řádná lékařská péče, kterou muž kvůli onemocnění žloutenkou typu C nutně potřebuje. Obává se také krevní msty ze strany rodiny poškozeného, jejíž členové se zúčastňovali soudních jednání o extradičním řízení v České republice.