Patnáct placených funkcí v politice? Někteří brněnští zastupitelé to zvládali

Brno - Kumulace funkcí. Jev, který je v politice běžný, se nevyhnul ani Brnu. Někteří ze zastupitelů si v minulém volebním období dokázali přivydělat až 80 tisíc korun měsíčně ke svému povolání. Zvládli totiž práci ve vedení hned několika městských společností, komisí nebo výborů. Nezávislí odborníci i sami politici to přitom kritizují.

Odměna za měsíc práce neuvolněného brněnského zastupitele činí 2000 korun. Na první pohled nic lákavého. Prací ve výborech a komisích, kterých bylo v minulém volebním období 17, si pak ti nejpilnější politici přivydělali dalších až 20 000 korun. Ani tím to nekončilo - je tu navíc 11 městských firem a křesla v jejích představenstvech a dozorčích radách. Musí se sejít nejméně jedenkrát do roka, nejčastěji to však bývá jednou měsíčně.

Teplárny Brno: 24 tisíc za jedno zasedání měsíčně

A jednou měsíčně přijde i odměna. Například brněnský dopravní podnik vyplácí řadovým členům představenstva 11 500 korun, brněnské teplárny dokonce 24 000 korun. Právě teplárny s obratem přes tři miliardy korun navíc svému vedení, tedy i politikům, vyplatilo za poslední čtyři roky 2 880 000 korun jako výroční bonus, takzvané tantiémy.

Představenstva firem většinou opanují členové koalice, opozice má častěji místa v dozorčích radách. „Práce ve třech čtyřech představenstvech se zvládnout dá,“ odhaduje Martin Ander (SZ), brněnský zastupitel a bývalý náměstek primátora. Někteří zastupitelé ale šli daleko za tuto hranici.

Rekordmani zvládnou práci až v sedmi firmách

Například Jiří Novotný (ČSSD) podle informací z brněnského magistrátu usedl v sedmi představenstvech a dozorčích radách, navíc zvládal práci v pěti městských komisích a svoje „civilní“ zaměstnání – tedy podnikat. „Já to vidím tak, že za každou práci si člověk zaslouží nějakou odměnu,“ tvrdí zastupitel. Svůj výdělek odhadl na půl milionu korun ročně. Jeho stranický kolega Miloslav Humpolíček, donedávna místostarosta Králova Pole, si přišel ještě na víc. Pracoval v šesti komisích a výborech a usedl ve vedení šesti brněnských firem – navíc těch nejštědřejších, mezi něž patří kromě tepláren i Veletrhy Brno s minoritním podílem města a o to většími odměnami.

Kumulace funkcí je špatná, shodují se někteří politici

Podle některých politiků a nezávislých odborníků je taková kumulace funkcí přinejmenším nesprávná. „Takovéto hromadění funkcí je především vizitkou dotyčné osoby,“ zmínil náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). „Když jeden člověk je v několika společnostech, nemůže vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře, a může tak docházet k porušení zákona,“ míní právník se specializací na korporátní právo Pavel Fabian.

Chybné je podle něj to, že zatímco v soukromých firmách do jejich statutárních orgánů usedají fundovaní odborníci, do těch městských se vybírají převážně podle stranického klíče. Zodpovídají přitom za majetek v řádu miliard korun a stovky zaměstnanců. Za své chyby podle zákona mohou zaplatit celým svým majetkem.

Podobně jako některé tváře v zastupitelstvu i představenstva a dozorčí rady se po nejbližších týdnech obmění. Seznam nových funkcionářů už schválili brněnští radní. Zatím je neveřejný.

Více informací o odměnách pro brněnské zastupitele přinese pořad Týden v regionech z Brna v sobotu 20.11. ve 12.05 na ČT1.