Zlín ovládli političtí zelenáči

Zlín - Magistrát Zlína ovládnou političtí nováčci. Do primátorského křesla se podle koaliční smlouvy posadí chirurg Miroslav Adámek. Koalici ve statutárním městě vytvoří TOP 09, Sdružení za morální obnovu radnice a KDU-ČSL. Naopak v opozici zůstane ODS, ČSSD a Volba pro Zlín, které zlínskému magistrátu vládly v minulém volebním období.

Zástupci TOP 09, STAN, M.O.R., KDU-ČSL, Zlínského hnutí nezávislých a VV dnes ve Zlíně podepsali koaliční smlouvu o spolupráci na zlínské radnici. Smlouva počítá s tím, že primátorem bude chirurg Miroslav Adámek (STAN). V opozici budou ODS, ČSSD a komunisté. Nová koalice bude mít v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu 25 křesel. Ze smlouvy vyplývá, že v jedenáctičlenné radě bude mít vítězná koalice TOP 09 a STAN pět zástupců včetně primátora. Hnutí M.O.R. obsadí tři křesla, po jednom budou mít lidovci, Zlínské hnutí nezávislých (ZHN) a VV. Zástupce za KDU-ČSL bude uvolněný radní.

„Ve Zlíně dochází ke změně radnice. Nikde jinde, tedy v ostatních krajských městech, k tomu nedošlo,“ uvedl dnes před podpisem Dufek. Štauderová dnešek označila za „historický okamžik“, když připomněla, že za posledních 20 let se na sestavení koalice ve Zlíně podílela vždy ODS a v posledních několika letech se tak stalo vždy ve spolupráci se sociální demokracií. „Dnes máme před sebou koaliční smlouvu, která je sestavena z partnerů, kteří chtějí změnu. Je to přání voličů. Já věřím, že svou prací dokážeme to, že lidem budeme sloužit a stejně tak tomuto městu,“ dodala.

Havířov má primátora

Primátorem Havířova na Karvinsku se dnes stal sedmapadesátiletý Zdeněk Osmanczyk (ČSSD), který ve vedení města v uplynulém období působil jako náměstek pro hospodářský rozvoj. Na ustavující schůzi zastupitelstva ho zvolili městští zastupitelé. Radnici bude řídit koalice ČSSD, KSČM a Hnutí pro Havířov, tedy stejná koalice jako dosud. Osmanczyk ve vedení města vystřídal spolustraníka Františka Chobota, který ve volbách už nekandidoval.

Pro Osmanczyka hlasovalo 30 z 41 přítomných zastupitelů a neměl protikandidáta. Koalice ČSSD, KSČM a Hnutí pro Havířov bude mít ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu nadpoloviční většinu 31 hlasů. V jedenáctičlenné městské radě bude mít podle koaliční dohody ČSSD šest zástupců, KSČM čtyři a Hnutí pro Havířov jednoho. Primátor bude mít tři náměstky - jednoho z ČSSD a dva z KSČM. V opozici tak zůstanou ODS, Věci veřejné, TOP 09 a Nezávislí.

V Budějovicích podepsali koalici

Lídři stran Občané pro Budějovice (OPB), ČSSD a TOP 09 dnes podepsali v Českých Budějovicích koaliční smlouvu. Do křesla primátora se tak na ustavujícím zasedání zastupitelstva 23. listopadu vrátí Juraj Thoma (OPB). Koalice bude mít v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu 31 mandátů. V opozici zůstane ODS a KSČM. Smlouvu podepsali jedničky kandidátek z říjnových komunálních voleb - Thoma (OPB), Josef Průcha (ČSSD) a Tomáš Bouzek (TOP 09). O podobě koaliční dohody zástupci stran diskutovali několik týdnů.

Soud uznal chybu ve Valašském Meziříčí

Krajský soud v Ostravě rozhodl, že volba třetího kandidáta Nezávislých Milana Kardoše do zastupitelstva Valašského Meziříčí je neplatná. Vyhověl tak stížnosti lídra TOP 09 Vlastislava Navrátila, který upozornil na chybné sečtení hlasů v jednom z okrsků. Soud mu dal za pravdu a Kardoše tak v zastupitelstvu nahradí Jiří Hruška z TOP 09.

TOP 09 tak bude mít tři mandáty a Nezávislí pouze dva. Podle původních výsledků Nezávislí porazili TOP 09 o jediný hlas, který jim oproti protivníkovi přisoudil mandát navíc. Podle Navrátila však jeden z kandidátů strany obdržel ve zmíněném okrsku nepřiměřeně málo hlasů. „Krajský soud jejich fyzickým přepočítáním zjistil, že pro kandidáta číslo 20 bylo odevzdáno celkem 15 hlasů a nikoli pouze původně počítaných pět,“ uvedla mluvčí valašskomeziříčské radnice Vendula Králová.

Soud v Plzni: Kupování hlasů je jednou z možností volební kampaně

Platné jsou naopak sporné volby v Chodově na Sokolovsku. I přesto, že se zde potvrdilo uplácení některých voličů, Krajský soud v Plzni stížnost na průběh voleb zamítl. Kupování hlasů je podle něj jednou z možností volební kampaně. Krátce po otevření volebních místností začala dodávka odvážet lidi z chodovské části Železný dvůr, kde jsou ubytováni sociálně slabší. Cílem byla volební místnost v centru města. Cestující měli v autě dostat peníze za to, že budou volit konkrétní stranu. Podle soudu ale jejich hlasy výsledky voleb neovlivnily. Samotné hlasování navíc bylo tajné a voliči nebyli nijak omezováni. Rozhodnutí soudu se nelíbí zástupcům Věcí veřejných, kteří stížnost podali.

Výsledky komunálních voleb v Českých Budějovicích
Výsledky komunálních voleb v Českých Budějovicích
Více fotek
  • Výsledky komunálních voleb v Českých Budějovicích autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2029/202860.jpg
  • Záběry údajného kupování hlasů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/21/2028/202740.jpg