Strhával ženám řetízky z krku, aby měl na drogy. Hrozí mu deset let

Brno - Neměl peníze na drogy, a tak si je opatřoval loupením. Kradl přitom řetízky přímo z krků vyděšených žen. Šperky pak prodával v zastavárnách a tak si pořizoval peníze. Robert Čuri, který se u dnešního soudu k některým krádežím přiznal, během léta okradl v Brně několik desítek starších žen. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

Všechny případy žen, které přišly o řetízky, začaly téměř shodně. Mladík se jich slušně zeptal na čas nebo na cestu, aby je zaměstnal, a ve chvíli, kdy ženy nedávaly pozor, strhl jim z krku řetízek. „Přehodila jsem si ještě tašku z ruky do druhé, abych se mu mohla podívat na hodinky, a jak mi zacinkaly řetízky, tak po nich sáhl a strhnul mi je z krku,“ popsala Čuriho zlodějský postup jedna z okradených žen. 

Další okradená žena vyprávěla u soudu podobný příběh: „Šla jsem navečer z nákupu a předběhl mě nějaký mladík, který se mě optal na Richterovu ulici, tak jsem mu ukázala směr. Během chvilky se na mě otočil, přiskočil ke mně a začal mi strhávat řetízek.“

To už se ze slušného mladíka vyklubal násilník, který neváhal ženám ublížit, jen aby dostal, co chtěl. „Skrčila jsem krk mezi ramena, takže mi ten řetízek jenom přetrhl – jakmile viděl, že má v ruce jenom přívěšek, tak se na mě začal znova sápat a strhával mi řetízek,“ dodala další okradená žena.

Muž se stával stále nebezpečnějším. S každým úspěšným lupem se zvyšovala jeho agresivita. „Intenzita těch útoků byla stále silnější. V jednom případě chtěla poškozená volat pomoc, tak se vrátil, vytrhl jí mobilní telefon a utekl s ním za keř, v dalším případě zase použil i hrubého násilí,“ potvrdil vyšetřovatel Pavel Mitáš.

Okradených žen bylo několik desítek, policii se jich ale přihlásilo jen pětadvacet. Všechny Roberta Čuriho identifikovaly. Ten se dnes k některým případům u soudu doznal – napadeným ženám dokonce poslal omluvný dopis. Šperky, které pro ně měly daleko vyšší cenu, než za jakou je zloděj prodal v zastavárnách, už jim ale nikdo nevrátí.

„Měla jsem celou sadu – náušnice, náhrdelník a ještě náramek, kupovala jsem ji někdy kolem roku 1980. Cenu to mělo vysokou, když jsem se potom dívala v obchodě, tak dneska taková souprava stojí deset tisíc a není zdaleka tak kvalitní, jako byla ta tehdejší,“ posteskla si jedna z okradených žen.

Roberta Čuriho teď čeká odvykací kúra za mřížemi. Tam může strávit až deset let. Rozsudek by měl padnout třetího prosince, kdy soud vyslechne poslední svědkyně.