Při cestě na Slovensko už auta nevjedou do Bánova

Bánov (Uherskohradišťsko) – Nejnovější součástí státní silnice I/50 z Brna do slovenského Trenčína je obchvat Bánova. Obec na Uherskohradišťsku nadále nebude sužovat silná doprava, dva tisíce jejích obyvatel přitom dostaly od Ředitelství silnic a dálnic nečekaný předvánoční dárek. Nová silnice dlouhá 4,4 kilometru je totiž hotova v předstihu, původně po ní měla auta jezdit až příští rok. Nakonec však byla zprovozněna již dnes.

Zatímco ve většině obcí, kterými prochází rušná silnice, vadí obyvatelům především hluk, v Bánově šlo doslova o život. Silnice obcí procházela v nevhodném profilu a velmi často se stávaly nehody. Nechvalně proslula zejména zatáčka v obci. Stala se v ní celá řada nehod, k nejvážnější došlo v červenci 2005. Kamion nejprve narazil do osobního auta a poté i do rodinného domu. Řidič nákladního vozu zemřel, v automobilu utrpěla zranění žena a náraz vážně zranil i jejího muže a dítě, kteří stáli na chodníku. Dům byl zcela zdemolován.

Obchvat Bánova vznikal od prosince 2008, stát za jeho stavbu dal 623 milionů korun. Ve Zlínském kraji je Bánov poslední obcí ležící na silnici I/50, která se obchvatu dočkala. „Celý tah silnice I/50 prochází výraznou přestavbou, jejímž cílem je jak odstranění dosavadních dopravně nevyhovujících úseků a zlepšení prostředí v obcích, kterými silnice procházela, tak plynulejší a rychlejší doprava pro projíždějící řidiče,“ podotkl generální ředitel ŘSD Jiří Švorc.

V posledních letech vznikl například stoupací pruh v kopcích u Buchlovic, stavbaři postavili obchvaty Uherského Brodu a Uherského Hradiště, přeložili cestu v úseku od Kunovic do Veletin a ve zhruba padesátikilometrovém úseku od Starých Hutí k Rasové obnovili povrch. U Veletin pak byly postaveny dva nové mosty.

Informace o stavbě I/50 Bánov - obchvat:

Místo stavby: Zlínský kraj
Cena stavby: 622 973 300 Kč
Délka: 4 425 m
Datum zahájení: 12/2008
Datum zprovoznění: 11/2010                                    Zdroj: ŘSD