V Jihomoravském kraji bude stávkovat více než stovka škol, úřady i nemocnice

Brno - V Jihomoravském kraji bude ve středu stávkovat více než stovka škol. K protestu se připojí i zdravotníci, finanční úřady nebo umělci. Stávkovat bude například i brněnská zoologická zahrada. Odbory organizují protestní shromáždění, které začne pět minut po poledni před Janáčkovým divadlem. Zúčastní se ho podle odhadů několik tisíc lidí. Odboráři to dnes řekli na tiskové konferenci v Brně.

Kromě Brna se v kraji protestní shromáždění  uskuteční i ve Znojmě. Podle odborářů se ve Znojmě k akci připojilo asi 40 škol, v kraji jich bude asi 120. Kolik jich bude úplně zavřených, nedovedli dnes odboráři upřesnit. „Některé školy budou zavřeny zcela, některé zčásti, někde se nebude vařit, učit,“ uvedla předsedkyně krajské regionální rady odborových svazů Stanislava Slavíková. Přesný počet demonstrantů, kteří se sejdou v Brně, je podle ní těžké odhadnout. „Kapacita prostoru je dostatečná. Věříme, že to bude naplněné. Doufám, že nás přijde podpořit i veřejnost,“ uvedla Slavíková.

Protestní shromáždění i stávku podpoří také zaměstnanci ve zdravotnictví. „Nemocnice pojedou v nedělním režimu,“ uvedla Slavíková. Zdravotníci budou stávkovat jak aktivně, tak pasivně. Podle Květy Boháčkové z odborového svazu zdravotnictví budou mít ve středu speciální označení, na jednotlivých pracovištích budou mít shromáždění a o stávce budou informovat i pacienty. Podle mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anny Mrázové středeční stávka provoz největšího zdravotnického zařízení v kraji nijak neomezí. „Běžný provoz bude jak u akutních, tak plánovaných výkonů, vyšetření, operací či kontrol,“ uvedla Mrázová. Odboráři lidem nedoporučují, aby ve středu chodili na úřady. Mohou se setkat s omezeným provozem nebo pouze jednou funkční přepážkou.

Video Zdeněk Straka, předseda školských odborů v Hodoníně, o připravované stávce
video

Zdeněk Straka, předseda školských odborů v Hodoníně, o připravované stávce

Ke stávce se aktivně připojí také zhruba 70 procent zaměstnanců Nejvyššího soudu. „Zaměstnanci vyvěsí ceduli s informací, že stávkují, a ve dvanáct hodin se společně zúčastní mítinku,“ uvedl mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. „Do stávky se nemohou zapojit soudci, jelikož nejsou státními zaměstnanci. Stávkujícím ale vyjádří podporu svými podpisy,“ vysvětlil.

Většina oslovených úřadů dnes žádná omezení nepotvrdila. Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje účast ve stávce záleží na individuálním rozhodnutí každého zaměstnance. Podobně se vyjádřil i ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. „Budou-li chtít naši zaměstnanci projevit vlastní názor na postup vlády týkající se úprav platů státních zaměstnanců, nehodlám jim v tom bránit. Je to jejich legitimní právo,“ uvedl Šebesta. Stávkovat nebudou ani soudy. Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslavy Sedláčkové část zaměstnanců stávku podpoří a zúčastní se shromáždění u Janáčkova divadla. „Přítomni budou zaměstnanci různých soudů, především pak Nejvyššího soudu ČR,“ uvedla Sedláčková. Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry nebudou stávkovat ani zaměstnanci této instituce.

Protestní shromáždění plánují odboráři v Brně zhruba na hodinu. Celkem se jich na území celé ČR uskuteční 19. Odboráři chtějí ve středu ukázat svou sílu v regionech. Do Brna je přijedou podpořit kolegové z Rakouska a Slovenska.

Důvodem stávky jsou mzdové úspory, které vláda plánuje na příští rok, a především způsob, jakým je chce uskutečnit. Zákonem totiž rozšířila možnost pásmového odměňování, tedy možnost stanovit tarifní část mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let. Zavedla také do státní správy smluvní platy, a to i přes rozsáhlý odpor odborů, který vyvrcholil demonstrací, jíž se zúčastnilo na 40.000 lidí. Kromě stávky se ještě bude 15. prosince konat demonstrace policistů a hasičů, kteří mají ze zákona zakázáno stávkovat.

Podle průzkumu agentury Factum Invenio, zveřejněného v pátek, souhlasí s chystanou stávkou státních zaměstnanců 54 procent obyvatel, u 37 procent lidí naopak podporu nemá. Většina Čechů soudí, že stávka nepřiměje vládu změnit názor a že od snižování objemu peněz na mzdy pracovníků ve veřejné sféře kabinet neustoupí. Ačkoli se stávkou souhlasí nadpoloviční většina Čechů, zároveň 46 procent lidí snížení objemu peněz na mzdy státních zaměstnanců podporuje. Proti tomuto opatření se v průzkumu vyslovilo 44 procent obyvatel.

Demonstrace odborářů
Demonstrace odborářů