O neonacistech přestává být na jihu Moravy slyšet

Jižní Morava – Ještě v polovině loňského roku jižní Moravě příslušelo nelichotivé prvenství. Držela se na republikové špici co do počtu trestných činů s extremistickým podtextem. Trend se ale otočil. O neonacistech přestává být v regionu slyšet. Příčinou je zřejmě tvrdý postup policie a přísné soudní verdikty.

Brno se postavilo neonacistům už v roce 2007, kdy radnice Brno-střed zakázala pochod radikálů městem. Sedm pořadatelů akce stihly přísné tresty. Soudní znalec totiž vůbec poprvé vsunul rovnítko mezi neonacismus a hnutí Národní odpor, které čtyřsethlavý dav v Brně vzýval.

Extremisté našli nový domov pod křídly Dělnické strany. Do Brna se sjeli také o dva roky později. Mítink na náměstí Svobody se konal v sevření policie. A policie bedlivě sledovala i projevy řečníků na pódiu. Šest z nich, včetně stranických špiček, soud podmíněně potrestal.

Smrtící ranou pak bylo rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o zrušení partaje, ale například i události mimo region – vynesení doživotních rozsudků nad vítkovskými žháři nebo zahájení soudu se špičkami české neonacistické scény, který se koná v Praze. Tady se soud zatím k verdiktu nedobral.

Rok 2010: Problémů s neonacisty ubývá

O útlumu činnosti neonacistů vypovídají především statistiky ministerstva vnitra, ale také průběžné zprávy BIS. Trend připouští i jihomoravská policie. „Akcí a koncertů, které pořádají extremisté, ubývá. Pokud se konají, proběhnou bez větších problémů,“ zmínila policejní mluvčí Andrea Straková s tím, že k umírněnosti vedou radikály často i politické ambice.

Méně obžalob letos dorazilo i k soudu. Brněnský městský řešil letos jediný závažný trestný čin proti lidskosti, který souvisel se zmíněnou akcí Dělnické strany z 1. května 2009. I těch méně závažných, které se týkaly například nošení problémových oděvů či hajlování, ubylo. „Městský soud v Brně nejčastěji projednával trestný čin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. V uplynulém roce se jednalo o osm případů, v letošním roce jde zatím o tři případy,“ informovala mluvčí brněnského soudu Gabriela Stočková s tím, že většina pachatelů ani nepocházela z Brna.

Ultrapravice nevoní ani brněnskému magistrátu

Extremismu a jeho potenciálním rizikům se nedávno postavil i brněnský magistrát. Zakázal shromáždění a pochod plánovaný na 1. května 2011. Jako svolavatel byl totiž v materiálech uveden předseda Dělnické mládeže. „Akci brněnský magistrát nepovolil z obav o plynulost dopravy a veřejný pořádek. Zaměřili jsme se také na osobu svolavatele. Hrozilo totiž, že by se nemuselo jednat o opravdovou oslavu svátku práce, ale o něco jiného,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Zákaz shromáždění asi nezabolí neonacisty tak jako další obžaloba, která se na ně v Brně chystá. Bude výsledkem rozsáhlé razie, která se nadvakrát uskutečnila po celé republice, a zasáhne například pořadatele problémových koncertů nebo donátory současné neonacistické scény. „Předpokládáme, že znalci by mohli své posudky vyhotovit do konce roku a pak by mohla být v předmětné věci podána obžaloba,“ odhadl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma.