Děkujeme, odcházíme. Na Zlínsku a jihu Moravy podaly výpověď už stovky lékařů

Brno - Lékařský odborový klub obdržel už přes tisíc výpovědí od nespokojených lékařů. Výzva „Děkujeme, odcházíme“ zasáhla také jihomoravské nemocnice. V brněnské Úrazové nemocnici výpověď vyplnilo přes 60% zaměstnanců z celkové stovky. Další z brněnských, Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale i zlínská nemocnice by v tuto chvíli přišly každá o více než sto lékařů. Jako první o tom informoval server Aktuálně.cz.

Čísla ještě nejsou definitivní. Posledním termínem, kdy lékaři mohou podat výpověď, je totiž pátek 17. prosince. Poté všechny výpovědi poputují na centrálu do Prahy, odkud budou rozeslány na personální oddělení jednotlivých nemocnic.

Lékařům došla trpělivost. „Nečinnost naší vlády vyburcovala i řadu lékařů, kteří by se ještě před dvěma měsíci k žádné stávce nepřipojili,“ uvedla odborářka z Úrazové nemocnice v Brně Lenka Doležalová. „V Úrazové nemocnici podalo výpověď přes 60 procent lékařů. Na některých odděleních je to tak vysoké procento, že nebudou schopná provozu,“ dodala.

Video Odborářka Lenka Doležalová z Úrazové nemocnice v Brně o okolnostech stávky
video

Odborářka Lenka Doležalová z Úrazové nemocnice v Brně o okolnostech stávky

Kvůli upřesnění informací Česká televize kontaktovala jihomoravského krajského koordinátora lékařského odborového klubu Petra Kuse. Ten se ale k počtu výpovědí odmítl vyjadřovat. „První čísla budeme vědět na začátku příštího týdne. Všechna budeme znát až po 17. prosinci,“ řekl Kus.

Důvodem protestu lékařů je nespokojenost se mzdami. Lékaři, kteří se k výzvě připojili, požadují zvýšení platu o polovinu až trojnásobek v závislosti na kvalifikaci a zkušenostech.