Celníci zlikvidovali padělatelskou dílnu na Brněnsku

Brno - Celníci zlikvidovali ve Velaticích na Brněnsku jednu z největších dílen na padělání textilu v Česku. Provozovala ji pětičlenná skupina Vietnamců, která svými výrobky zásobovala tržnice v Brně a ve Znojmě. Celníci v ní objevili počítačově řízený vyšívací stroj, který byl schopen vyrobit za hodinu bezmála 150 padělků.

„Výroba padělků probíhala ve Velaticích ve velkém. Zboží průběžně odvážely dodávky do tržnic. Jak dlouho dílna fungovala a kolik padělků v ní vzniklo, to se zjišťuje,“ upřesnila mluvčí celníků Lada Temňáková.

Při zásahu bylo nejprve zadrženo vozidlo odvážející z vytipovaného rodinného domu ve Velaticích už zhotovené padělky. Vůz řídil hlavní organizátor celé skupiny. Se soudním příkazem k prohlídce pak celníci zkontrolovali rodinný dům, který si skupina pronajala. V něm byli zadrženi čtyři Vietnamci, kteří se při příchodu celníků pokusili o útěk. Kvůli agresivitě museli být při zásahu spoutáni.

Video Mluvčí celníků Lada Temňáková o zásahu
video

Mluvčí celníků Lada Temňáková o zásahu

Sklep skrýval „poklady“

Ve sklepech domku celníci našli velkokapacitní šestihlavý vyšívací stroj, diskety s vyšívacími programy a rámy k upínání různých druhů textilu. Dále našli dva přenosné šicí stroje, nášivky s logy ochranných známek a textil připravený k našívání.

V tutéž dobu se konala domovní prohlídka v Brně v bytě organizátora skupiny. Tam celníci zajistili písemnosti týkající se nákupu a prodeje zboží, diskety s programy a cívky nití. Při prověřování totožnosti cizinců celníci zjistili, že dva Vietnamci pobývají v ČR nelegálně. Případem se dále zabývá celní správa.