Náměstí Svobody v Brně na tři minuty zamrzlo

Brno - Asi dva tisíce lidí zůstaly zamrzlé ve tři hodiny na tři minuty na náměstí Svobody v Brně. Jednalo se o recesistický happenning, kterým organizátoři chtěli alespoň trochu zamrazit předvánoční shon. Akce Frozen Brno 2010 si  odbyla premiéru už loni. Prvotní myšlenka a původní realizace byla v New Yorku v roce 2008.

Daniel Krobot se účastnil minulého ročníku „zamrzání“ na náměstí Svobody. Letos si chtěl akci zopakovat. Proto pozval své kamarády na internetu, kteří sezvali další kamarády. „Založil jsem událost na Facebooku a do týdne se k ní přihlásily tři tisíce lidí,“ neskrýval překvapení Daniel.

Před třetí hodinou už v mrazu na náměstí přešlapovaly tisíce zmrzlých lidí, kteří se zahřívali medovinou a svařeným vínem z vánočních stánků. Z nového brněnského „orloje“ tak úplně přesně čas vyčíst nejde, a tak se rozhodujícím ukazatelem stala věž svatostánku svatého Jakuba. Přesně ve tři hodiny se přestali účastníci happeningu hýbat.

Na zamrzlé chodce ale nebrala ohled projíždějící tramvaj. Jeden z účastníků tak důsledně zamrzl na kolejišti, až jej musel „rozmrazit“ strážník městské policie. Tramvaj po vydatném cinkotu mohla vézt překvapené cestující dál.

Většina z účastníků brněnského zamrzání vlastně ani nevěděla, proč se akce zúčastnila a jaký má smysl - šlo pro ně především o recesi a pobavení. Organizátor Daniel Krobot v akci Frozen Brno 2010 ale vidí hlubší smysl. „Jde o to, aby se lidé před Vánocemi v tom veškerém shonu alespoň trochu zastavili,“ dodal Daniel Krobot.