Lipnici nad Sázavou hrozí milionové pokuty

Lipnice nad Sázavou – Obec Lipnice nad Sázavou, ve které žije přes 600 obyvatel, má velké dluhy, už neplatí ani za veřejné osvětlení, odvoz odpadků nebo dopravu.

Lipnice hospodaří s příjmy kolem deseti milionů korun. Pět milionů by teď mělo být uhrazeno na dluzích, nikdo ale neví, kde je vzít.

Podle nového vedení radnice obec v minulosti zbytečně utrácela a teď nemá na zaplacení ani základních potřeb. Místostarosta Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík informoval, že v březnu se přestal platit odvoz komunálního odpadu, v červnu k tomu přibyla veřejná doprava a potom i veřejné osvětlení.

Na jedné straně má Lipnice opravené náměstí s vymoženostmi v podobě například zpívající fontány, na straně druhé ale hrozí obci mnohamilionové sankce a možná i nucená správa. „Museli jsme sáhnout po tom posledním, což jsme ale vůbec nechtěli, a to je náš obecní les,“ říká Marek Hanzlík.

Hospodaření obce nyní prověřují auditoři z Krajského úřadu kraje Vysočina, ředitel Zdeněk Kadlec ale vylučuje, že by zadlužené Lipnici mohl kraj nějak pomáhat. Nový starosta podal na bývalého trestní oznámení ve věci porušování povinností při správě cizího majetku a také pro podezření z pozměňování veřejných listin.

Bývalý starosta Ladislav Horký s Českou televizí nekomunikuje, nezvedá telefon a napsal pouze sms zprávu, že neví, k čemu by se měl vyjadřovat, pokud ještě nečetl ani text trestního oznámení.