Výběr provozovatele vyškovského pivovaru se opět odsunul

Vyškov – Další osud pivovaru ve Vyškově se znovu ocitá v nejistotě. Právě skončené výběrové řízení, ze kterého měl vzejít budoucí nájemce areálu pivovaru, nepřineslo žádný výsledek. Termín pro podání nabídek vypršel minulý týden, včera se za účasti notáře otevíraly obálky. Pro pivovar a jeho zaměstnance to znamená další měsíce nejistoty. Ministerstvo přitom předpokládalo, že vítěz bude známý už 15. listopadu.

Tisková mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková

Hodnotící komise, která posuzovala došlé nabídky v rámci vyhlášení veřejné obchodní soutěže na pronájem movitých a nemovitých věcí Jihomoravských pivovarů, a.s., (Pivovar Vyškov) konstatovala, že o pronájem byl projeven ze strany komerčních subjektů zájem, avšak pro formální nedostatky v rámci podaných nabídek musela došlé nabídky z dalšího posuzování vyřadit. Jediný akcionář ve spolupráci s managementem podniku připraví opětovné vyhlášení v době dohledné.

Předseda představenstva pivovaru Václav Hlaváček předpokládá, že další kolo výběrového řízení se vypíše co nejrychleji. „Nové řízení by se dalo vyhlásit ještě do konce roku, pokud nenastane nějaký zádrhel. Nejpozději počítám s termínem na počátku ledna,“ odhaduje Hlaváček.

Ve Vyškově je z rozhodnutí ministerstva zemědělství cítit zklamání. Snaha získat nájemce pivovaru totiž nevyšla už po několikáté. „Doufáme, že si už ministerstvo odladilo všechny detaily a páté kolo bude mít nějaký konkrétní výsledek,“ komentoval výsledek posledního výběrového řízení člen dozorčí rady pivovaru Martrin Obruča.

Největší zájemci, pivovar Jana Skaly Kout na Šumavě a pivovarnická skupina K Brewery, o tento tendr zájem neprojevili. „Vzdal jsem to, podmínky jsou velice tvrdé,“ uvedl dříve Skala. Podobný názor má skupina K Brewery. „Už na jaře jsme podmínky výběrového řízení vyhodnotili jako z našeho pohledu neatraktivní,“ řekla před časem mluvčí skupiny Barbora Burešová. Podmínky se podle názoru firem od minulého konkurzu zpřísnily.

Stát se na přechodnou dobu správcem pivovaru už teď nemá ani město. „Za současné situace si nedovedu představit, že by město mělo správu pivovaru převzít,“ říká vyškovský starosta Jiří Piňos (ČSSD).

Roční nájemné nejméně ve výši 2,5 milionu korun a složení kauce v minimálně dvojnásobné výši, to byly podmínky soutěže. U podaných návrhů se hodnotila nejvýznamněji výše nájemného (60 procent hodnocení), výše navrhované kauce (30 procent) a pouze s deseti procenty následuje výkon práv k ochranným známkám.

Dosavadní pokusy o pronájem ztroskotaly

Stát se snaží delší dobu pivovar pronajmout. Poslední naděje zhasla koncem června, kdy představenstvo státního podniku Jihomoravské pivovary nevybralo žádného ze tří zájemců o pronájem.

Vyškovský pivovar je ve ztrátě už několik let, vloni kvůli špatným ekonomickým výsledkům ministerstvo zemědělství od 30. června snížilo výrobu. Loni vykázal ztrátu 30 milionů při tržbách 34 milionů korun. Předloni se výše ztráty vyšplhala na 9,7 milionů a rok předtím dokonce na zhruba 20 milionů korun.

Pivovar Vyškov
Pivovar Vyškov