Byty ve dvou největších městech zlevní, podraží ale parcely

Praha/Brno - Ceny bytů v Praze a Brně by měly v příštím roce opět klesnout. Naopak stavební parcely mírně podraží. Potvrzují to realitní experti. Ceny budou dolů tlačit nedobrovolné exekuce a plány developerů na výstavbu nových domů. „U projektů, které jsou již dostavěny a nemohou se prodat, mohou developeři jít dolů až o desítky procent,“ tvrdí Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Zlevní především velké byty v okrajových lokalitách, které jsou už několik měsíců po kolaudaci. Naopak u projektů, se kterými developeři přicházejí na trh teprve v těchto měsících, se pokles cen čekat nedá. Malé byty v prestižních lokalitách by dokonce mohly příští rok podražit o inflaci. U starších bytů v panelových domech by ceny mohly klesat o pět až deset procent.

Zlevnit by mohly byty, které se prodávají za cenu nad 25 tisíc korun za metr čtvereční. „Cena kvalitní novostavby a panelového domu by měla být stanovena tak, že cena panelového domu je maximálně 70 procent ceny novostavby,“ řekl Evžen Korec, generální ředitel Ekospolu. U nových domků by se ceny měnit neměly. Zájem o ně totiž neklesá, a to s jedinou výjimkou: v nových satelitech kolem velkých měst, které jsou přetížené. „V obcích, které jsou v okolí Prahy-východ a Prahy-západ může dojít k určitému zlevnění o pět až deset procent,“ podotkl Pácal.

Cena starších rodinných domů by se měla udržet na dosavadní úrovni. Musí jít ale o domy, do kterých se lze bez větších nákladů nastěhovat. Ty ve špatném technickém stavu mohou mírně zlevnit. I pro příští rok platí: pozemky v zástavbě budou opět dražší o pět až dvacet procent. Záleží na lokalitě.