Znojemské muzeum zve na orientální zbraně

Znojmo - Jednu z nejrozsáhlejších sbírek orientálních zbraní v Evropě znovu zpřístupnilo Jihomoravské muzeum ve Znojmě. Na výstavě s názvem Zbraně Orientu bude k vidění kolekce, jejíž základ položil v minulém století sběratel Max Mayer z Ahrdorffu. Ojedinělá sbírka, kterou má muzeum od roku 1921, byla na rok uzavřená, aby mohla projít úplnou rekonstrukcí. Milovníkům zbraní nabídne exponáty hlavně z Persie, Indie, Osmanské říše a Japonska.

„Je tu stopadesátpět kusů chladných i palných zbraní. Dalších asi padesát máme připraveno v depozitářích a budeme je postupně k výstavě doplňovat,“ říká kurátor historických sbírek Jiří Mačuda. Mezi nejvzácnější exponáty patří indická dýka saintie a mezi nejatraktivnější zrestaurované samurajské brnění Tatami Dó.

V indické části bude poprvé k vidění dýka čilanum a bičva, dekorativní sluneční štít z Rádžastánu a také puška s křesadlovým zámkem. V části věnované Osmanské říši budou vystaveny dvě dýky džambija ze sousedícího Maroka, z nichž jedna je přírůstkem muzea z roku 2009. Jádro sultanátu bude představovat nově zrestaurovaná zlacená puška s křesadlovým zámkem a také několik jataganů.

Japonské zbraně budou prezentovány v atraktivnější podobě, jihovýchodní Asii reprezentují nově dvě dýky kris z indonéských ostrovů. Ve středové vitríně pracovníci muzea pro první rok připravili mimo jiné čínský složený luk, súdánskou trojitou dýku v pochvě z krokodýlí kůže, oštěp z Jižní Afriky a indické růžky na střelný prach „randžakdan“.

Mimo vitríny si bude návštěvník moci poprvé prohlédnout perské kopí z období vlády kadžárovské dynastie, listové kopí z indického subkontinentu a také tři kopí japonská -dvě Su jari a Magari jari. Podrobné informace a fotodokumentaci zbraní najdou návštěvníci výstavy v informačním kiosku, který obsahuje také historické hry a kvízy pro děti. Výstava bude otevřená v zimní sezóně od pondělí do pátku od 9.00 do 11.30 a od 12.00 do 17.00. Během vánočních svátků bude v Jihomoravském muzeu ve Znojmě otevřeno kromě víkendů a 24., 25., 26. a 31. prosince.