Medvědí pár z brněnské Zoo stráví Vánoce společně

Brno - V brněnské Zoo dnes museli zasahovat hasiči. Nešlo o žádný požár, ale o stěhování půltunového ledního medvěda. Bez jeřábu by totiž ošetřovatelé populárního Umcu zpátky do výběhu k jeho partnerce Coře nedostali. Náročný transport dopadl dobře a medvědí pár tak stráví Štědrý den společně.

Umca musel společný výběh opustit před dvěma měsíci, aby neublížil mláděti, které porodila jeho partnerka Cora. Odchov se ale nakonec nezdařil. „Porod sice proběhl úspěšně, samice ale po nějaké době mládě bohužel sežrala,“ popsal provozní zoolog brněnské zahrady Jiří Vítek.

Umca se tak mohl vrátit dříve než v minulých letech. Ošetřovatelé nejprve zkoušeli medvěda do transportní bedny nalákat, ten ji ale už dobře zná z loňských let a dobrovolně se chytit nenechal. „Do bedny si chodil pro potravu v nočních hodinách. Za naší přítomnosti do ní nevstoupil nebo tam vlezl tak, že mu ven koukaly nohy a klec jsme nemohli zavřít,“ doplnil Vítek. Ošetřovatelé tak museli Umcu nakonec uspat a přenést do bedny sami.

Video Reportáž Elišky Bučinové
video

Reportáž Elišky Bučinové

Umca byl po probuzení v kleci hodně nervózní, samotný převoz ale zvládl bez problémů. Po čtyřech letech tak bude medvědí pár trávit Vánoce společně. „Z celého transportu mám oproti loňskému roku dobrý pocit. Loni se nám trošičku zasekl a byl depresivní. Zůstal pár dní stát nahoře. Letos okamžitě sešel dolů za samicí,“ radoval se Vítek.

Prvního medvědího polibku se ale přihlížející nedočkali. Cora s Umcou okolo sebe sice kroužili, ale udržovali si přitom pořádný odstup. Chovatelé ale doufají, že brzy začnou nové námluvy a medvědice Cora bude na jaře znovu březí.