Stovky lidí prošly na Štěpána otevřenou bránou hradu Buchlov

Buchlov (Zlínský kraj) – Nádvoří hradu Buchlova na Uherskohradišťsku zaplnily na druhý svátek vánoční stovky lidí. Buchlov je v zimě pro veřejnost běžně zavřený, v rámci akce „Otevřená brána na Štěpána“ však mohli návštěvníci vidět, jak vypadají tamní hradby pod sněhem. Pro návštěvníky zde byl připraven bohatý program, čekala na ně ukázka řemesel, živý betlém, vystoupení smíšeného chrámového pěveckého sboru TIBI ze Zlína, který se střídal s hudební skupinou Avrix z Holešova, výstava betlémů a starých vánočních ozdob a pohlednic, vánoční aranžmá květin a dekorací, domácí zabijačka, svařené víno, punč a další různé vánoční dobroty.

Ani osmistupňové mrazy od návštěvy největší dominanty slováckého regionu zájemce neodradily. Naopak, pro velký zájem se u pokladny dokonce tvořila fronta. „Máme otevřeno jenom asi hodinu a půl, ale asi tak 600 až 700 lidí už tady prošlo,“ uvedla organizátorka Radka Hradilová. Návštěvníci se mohli podívat, jak vypadají buchlovské hradby pod sněhem, hrad je totiž v zimě pro veřejnost běžně zavřený. „Nebudeme přes svátky pořád sedět doma. Přijeli jsme si užít vánoční atmosféru a poslechnout si písničky,“ komentují návštěvníci. Připraveny jsou dětské hry a ukázka kovářského umění, pro hladovce zase ochutnávka zabijačkových specialit. Kalíšky se svařeným vínem a medovinou na zahřátí jsou nezbytnou samozřejmostí.

Původně hradní sklepení, dnes výstavní prostory, zaplnila expozice s názvem „Vánoční dárky v průběhu století“. Je zde i panenka, která dělala před 150 lety radost potomkům posledních buchlovských hrabat z rodu Berchtoldů. „Pak je tu válečná doba okolo roku 1945, ta byla na dárky i na ozdoby chudší. Také zde máme stromeček ze 70. let, ten je takový retro pro zasmání. Všichni vlastně pamatujeme to, co tam pod ním je,“ vysvětlila další z organizátorek Libuše Mikulová.

Už zítra se Buchlov znovu ponoří do zimního spánku, nová turistická sezona začne až v dubnu.

/*json*/{"map":{"lat":49.107595,"lng":17.310912,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.107595,"lng":17.310912,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Nádvoří hradu Buchlova na Uhersko-hradišťsku zaplnily na druhý svátek vánoční stovky lidí.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24