Na výstavě hraček ve Vranově nad Dyjí se dospělí stávají znovu dětmi

Vranov nad Dyjí - Návrat do dětských let nabízí všem věkovým kategoriím výstava hraček na zámku ve Vranově nad Dyjí. Celý týden tam jsou k vidění loutky, panenky, pokojíčky, figurky a betlémy, se kterými si děti hrály třeba i před více než stoletím. V dětech probouzejí zvědavost, v dospělých krásné vzpomínky.

Legendární stavebnici Merkur zná asi každý, Ferdu Mravence také - ale málokdo ho má doma vyrobeného ještě za první republiky. Shromáždit skutečně pozoruhodnou sbírku se podařilo organizátorům výstavy hraček ve Vranově nad Dyjí.

„Příprava trvala minimálně pět měsíců. Oslovili jsme devětatřicet soukromých sběratelů a také několik muzeí, která nám hračky zapůjčila,“ řekl kastelán zámku Karel Janíček.

Více než patnáct set exponátů je tematicky rozděleno do čtyř místností. Každá z nich nabízí trošku jiný závan minulosti - hračky pro chlapce a děvčátka, loutky, lidové dřevěné výrobky a také pohádkový pokoj. „V pokojíčku jsou loutky skřítků a hračky, které nám během instalace zbyly. Vše doplňuje nábytek v lidovém stylu. Snažili jsme se v pokoji navodit vánoční atmosféru,“ vysvětlila kurátorka výstavy Miroslava Janíčková.

Zatímco děti žasnou nad hračkami, které už dnes na pultech obchodů asi neuvidí, starší ročníky se díky vzpomínkám mohou dětmi aspoň na chvíli znovu stát. „Spousta lidí hned v úvodu spatří hračky, které si pamatuje z dětství. Některé z nich třeba lidé mají i doma na půdě a teprve na výstavě si uvědomí jejich hodnotu,“ popsala časté emotivní projevy dospělých Janíčková.

Hravé návraty do minulosti mohou návštěvníci vranovské výstavy prožívat každý den odpoledne, a to až do druhého ledna 2011.

"Pohádkový" pokojíček
„Pohádkový“ pokojíček