V problémových nájemních domech Brno zavedlo domovníky. Osvědčili se?

Brno - Domovníci byli dříve známkou luxusu v honosných městských domech. Dnes naopak dohlížejí na pořádek a neplatiče v domech v problémových oblastech Brna. Projekt domovníků odstartovali v září radní z městské části Brna-středu. Zlepšila se díky tomu po čtyřech měsících stále neúnosnější situace ve vybraných nájemních domech?

Za první republiky bylo okolí ulic Bratislavské a Francouzské považováno za výkladní skříň města. Dnes se v těchto ulicích povalují odpadky a v domech, které většinou odstrašují už svou zanedbanou fasádou, žije spousta problémových obyvatel. Málokdo se tam chce přistěhovat a starousedlíci, kterým nepořádek vadí, se nemohou jen tak odstěhovat, jelikož jejich domy či byty od nich nikdo nechce koupit.

S nápadem na řešení neúnosné situace přišli v září radní z MČ Brno-střed, kteří do problémových domů nasadili domovníky. „Slibujeme si od toho zlepšení správy domů a lepší kontrolu nepřizpůsobivých obyvatel, kteří v těch domech bydlí,“ vysvětlil tehdy důvody vzniku projektu starosta městské části Libor Šťástka (ODS).

Radní projekt hodnotí jako úspěšný

Domovníci nájemníkům například roznášejí doporučenou poštu, snaží se v domech udržovat pořádek, dohlížejí na to, aby se zamykaly vchodové dveře a nepohybovaly se tam cizí osoby. Kromě toho se díky nim úředníci rychleji dozví, kdo odebírá elektřinu načerno nebo že se do domu nastěhovali neohlášení obyvatelé.

„Projekt považujeme za úspěšný. Domovníci nám ušetří spoustu nákladů. Určitě bychom chtěli počet domovníků ještě rozšířit,“ řekla Marie Hanáková z radnice Brno-střed. Na projekt si dokonce zažádali o dotace z evropských fondů. „Díky tomu budeme mít například možnost některé nájemníky i zaměstnávat a pomoci jim tak s oddlužením,“ dodala Hanáková. 

Aktuálně v Brně působí skoro čtyřicet takových domovníků. Najít další ale není jednoduché. „Záleží na tom, jestli se v domě najde někdo, kdo je ochotný to dělat a zároveň splňuje podmínky, které si klademe my,“ vysvětlila Hanáková.

Pořádek se dá ohlídat jen za zamčenými dveřmi

Někde se domovníci osvědčili - nájemníci si už nedovolí to, co dříve. Jinde je situace snad ještě horší než před naší poslední návševou. Například domovník domu z Příční ulici se musí pořádně otáčet, ale výsledek je sotva znát. „Ráno uklidím a večer už je tady zase nepořádek. To bych musel stát na chodbě pořád,“ postěžoval si Josef Kraus.

Po pavlačích a na dvorku se povaluje smetí, všude špína, nikdy zde není klid. Uhlídat nájemníky je problém, ale mnohem horší jsou nezvaní lidé, kteří se po domě občas potulují. „Zámek, který jsem před dvěma měsíci vyměnil, je zase rozbitý. Nejdou zavřít vchodové dveře, do domu tak chodí i cizí lidé, kteří tady ten nepořádek dělají především,“ popsal situaci Kraus.

„Dokud se nebude důsledně zamykat a nebudou se v domech pohybovat jen nájemníci, kteří tam skutečně bydlí, tak se ten problém nevyřeší,“ souhlasila Hanáková.

Domovníci některým obyvatelům zřejmě vadí

Někteří nájemníci mají z domovníků respekt, jiní jim dávají najevo nelibost. Žena, která České televizi poskytla rozhovor v září, se rozhořčovala, že se k ní nájemníci po odvysílání reportáže začali chovat špatně a někteří jí dělají dokonce naschvály.