Evakuační cesty v okolí dukovanské elektrárny jsou v otřesném stavu

Ivančice - Některé úseky únikových cest vedoucí od Dukovan jsou ve velmi špatném technickém stavu. Takzvané evakuační trasy v okolí jaderné elektrárny mají sloužit k rychlému vyklizení oblasti v případě havárie. Na jejich řádnou údržbu a potřebné opravy ale nejsou peníze. Zřejmě nejhůře je na tom silnice vedoucí směrem na Ivančice.

Na silnicích jsou díry, krajnice poškozené. Kdyby na jižní Moravě skutečně došlo k jaderné havárii, mohl by být s evakuací obyvatel velký problém. Elektrárna do financování oprav zatím vstoupit nehodlá, její provoz je podle mluvčího bezpečný a ČEZ prý státu odvádí tak vysoké daně, že platit další peníze ještě na silnice už nechce. „Stav povrchu těchto silnic nás samozřejmě netěší. V zimě tak ale vypadají silnice po celé republice,“ podotkl mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Petr Spilka.

Zjevně nejhůře je na tom úsek silnice z Ivančic přes Polánku, která vede do Jihomoravského kraje. Správa a údržba silnic (SÚS) provedla generální opravu této důležité trasy naposledy před osmi lety. Do rekonstrukce mnoha úseků se bude muset pustit znovu.

„Jedná se o silnici druhé třídy s označením 152. Na jejím povrchu jsou skutečně velké poruchy,“ potvrdil ředitel SÚS Jihomoravského kraje Jan Zouhar. „Vůbec nejkritičtější situace je na průjezdu obcemi Polánka a Jamolice. Dokumentace na jejich opravu už máme připravené, ale problém je v tom, že se tam bude muset provést totální rekonstrukce včetně vybudování nových kanalizací,“ řekl Zouhar. Tak rozsáhlá rekonstrukce spolkne kolem 200 tisíc milionů korun a budou se na ní muset podílet i obce.

Opravy evakuačních tras nejsou prioritou

Jednání s obcemi jsou podle Zouhara už v plném proudu. Je pravděpodobné, že oprava silnice na Ivančice bude zařazena do regionálního operačního programu už v roce 2012. Přednost před rekonstrukcemi jiných silnic ale nedostane. V rámci fondu dopravní infrastruktury nemají únikové silnice proti běžným žádnou prioritu.