Ivančice a Oslavany se chystají na investici století

Ivančice, Oslavany - Voda v řece Jihlavě by měla být už za dva roky čistější. Ivančice a Oslavany totiž začnou brzy stavět moderní čistírnu odpadních vod, která by měla zachycovat mnohem více škodlivých látek než dosud. V obou městech sice čistírny odpadních vod fungují, množství vypouštěných látek s obsahem dusíku a fosforu ale nejsou schopny zachytit.

„Získali jsme dotaci přes 21 milionů eur, celková investice ale přesáhne jednu miliardu korun,“ říká starosta Ivančic Vojtěch Adam (KSČM).

Obě města do projektu vstupují společně. V Ivančicích bude stát moderní čistírna, Oslavany postaví čerpací stanici, odkud půjde voda do ivančické čistírny. Do Jihlavy by pak už měla téci čistá voda. Pokud by obě města s projektem nezačala, hrozily jim sankce ze strany ministerstva životního prostředí i Evropské unie. Ke zlepšení kvality vod se totiž Česká republika zavázala v přístupových rozhovorech s unií. 

Obyvatelé a řidiči se musí obrnit trpělivostí

Projekt zahrnuje nejen výstavbu výše zmíněných zařízení, ale také obnovu kanalizační sítě. Proto lze očekávat, že lidem budou komplikovat následující dva roky život četné výkopy. Právě obnova komunikací celý projekt prodraží. Ivančice si kvůli tomu dokonce musí vzít úvěr, který budou splácet po dobu dvaceti let.