V Břeclavi se brání bobrům. Zahrnují jim nory

Břeclav - Vodohospodáři začali likvidovat propadliny, které se vytvořily v místech opuštěných bobřích nor na levém břehu řeky Dyje v Břeclavi. Všechny tyto otvory, které hráz značně zeslabují, bude nutné zavézt dříve, než bude v létě zpevněna v úseku dlouhém 700 metrů ocelovou stěnou.

Na problémy s hrází přišli pracovníci břeclavské radnice předloni v říjnu. Na levém břehu Dyje našli 70 nor. Některé jsou opuštěné, v jiných sídlí asi dvě bobří rodiny - tedy 20 zvířat.

„Nyní likvidujeme jen opuštěné nory, které se zčásti propadly. Zahrnujeme je zeminou, která je pak udusána. Hráz připravujeme na případné vyšší průtoky v Dyji, které mohou nastat na jaře,“ řekl Ladislav Vágner z Povodí Moravy. Dnes vodohospodáři tímto způsobem upravili šest míst na břehu.

Pokud by se břeh nezpevnil 3,5 metru vysokou ocelovou stěnou, do bobřích nor by vnikla při vyšších průtocích voda, která by břeh podmáčela. V ohrožení by se tak ocitla čtvrť Stará Břeclav. Loni byl stěnou zpevněn první úsek břehu dlouhý přibližně 150 metrů.

Břeclavský problém souvisí s přemnoženými bobry na jižní Moravě. Obdobné potíže jsou například v parku lednického zámku, kde bobři  také narušují břehy Dyje. Správa parku se už léta marně snaží najít řešení, jak udržet bobry mimo tento areál.