Drážní inspekce našla na vyškovské trati další volné šrouby

Brno - Drážní inspekce dále vyšetřuje trať mezi Brnem a Přerovem na Vyškovsku, kde více než před týdnem vykolejil nákladní vlak. Na místě zjistila o víkendu další technické závady. Vrchní inspektor Drážní inspekce Josef Dvořák mluvil po nehodě o velkém štěstí, že po trati, která byla i podle jiných svědectví ve velmi špatném stavu, jel v čase neštěstí pouze nákladní a ne osobní vlak. Podle jeho slov byla většina šroubů upevňujících koleje k pražcům povolených.

Třináct z pětadvaceti vozů nákladního vlaku tam 5. června z neznámých příčin vykolejilo mezi Ivanovicemi a Vyškovem u obce Topolany. Neštěstí na důležité spojnici pro nákladní i osobní dopravu se naštěstí obešlo bez zranění.

Drážní inspekce dnes kontrolovala namátkově vybrané úseky mezi Vyškovem a Ivanovicemi na Hané. „Některé úseky byly v pořádku, na některých bylo potřeba povolené šrouby dotáhnout. V současnosti však žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedl vrchní inspektor Drážní inspekce Stanislav Handl.

Video Telefonát Josefa Dvořáka
video

Telefonát Josefa Dvořáka

„Já jsem se zúčastnil státního dozoru na jednom úseku trati, zhruba 120 metrů dlouhém, před Ivanovicemi na Hané a máme zdokumentováno, že na tom úseku je asi 90 procent volných nefunkčních upevňovadel. Jedná se evidentně o dlouhodobou neúdržbu,“ uvedl Dvořák. „Bohužel dnešní systém je nastavený tak, že traťmistři mají stále méně lidí a finančních prostředků. Tak dlouhé úseky už nestíhají udržovat,“ doplnil.

Strojvedoucí, kteří po této trase před kolizí projížděli, si údajně stěžovali na „zvlněné“ koleje. „O současných potížích víme a již je řešíme. Do konce června se uskuteční na trati na Vyškovsku dvě jednodenní výluky, při nichž se počítá s dalšími opravami kolejí,“ uvedl mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Kvůli podezření ze spoluúčasti na vzniku nehody byl minulý týden odvolán vyškovský traťmistr Vladimír Kuřátko i jemu podřízený mistr. Podle informací České televize teď je také pravděpodobné suspendování šéfa brněnské pobočky SŽDC Oldřicha Bambuly a jistotu nemá ani náměstek ředitele firmy Josef Novobilský. Pavel Halla uvedl, že lze očekávat i další personální postihy. Přesnou příčinu neštěstí Drážní inspekce zatím nestanovila.