RPG chce navýšit investice do oprav bytového fondu

Ostrava - Realitní skupina RPG Real Estate (RPG RE), která vlastní někdejší byty OKD, chce v příštích třech letech navýšit investice do oprav bytového fondu a plánuje proinvestovat téměř tři miliardy korun. Řada nájemníků by přitom chtěla byty získat do svého vlastnictví a tvrdí, že jim právo na jejich přednostní koupi za netržní cenu zajišťuje privatizační smlouva o prodeji státního podílu v těžební společnosti OKD. RPG RE ale prodej bytů trvale odmítá.

Plánovaná investice tří miliard korun je zhruba stejná suma, jakou společnost do oprav vložila za posledních pět let. Zanedbanost bytového fondu má přitom skupina vyčíslenu na přibližně 17 miliard korun a nedostatečná péče o bytový fond je častou výhradou nájemníků.

Roman Macháček, předseda sdružení BYTYOKD.CZ, které usiluje o prodej bytů do vlastnictví nájemníků, označuje plánované investice za pouhý alibismus. „Investují dlouhodobě pouze peníze, které vyberou od nájemníků. Z našeho pohledu to není ani investice, je to pouze přerozdělování peněz nájemníků. Jsme přesvědčeni, že nájemníci by to byli schopni dělat lépe a efektivněji a nemuseli bychom platit drahou správu,“ uvedl Macháček. Doplnil, že ve většině domů se budou pouze zvyšovat nájmy a prakticky se v nich nebude dít téměř nic. „Vybírají obrovské peníze z nájmu nebytových prostor, které jsou v těch domech, a tyto peníze pět let do oprav těch domů neinvestují a vyvádí je neznámo kam,“ tvrdí Macháček.

Peníze půjdou na výměnu oken či zateplení

Letos investovala RPG RE do regenerace bytového fondu téměř 750 milionů korun a v příštím roce chce tuto částku navýšit o téměř 230 milionů korun na 976 milionů, v roce 2011 má pak v plánu investici 980 milionů a v roce 2012 dalších 990 milionů korun. Zhruba polovinu z plánovaných tří miliard společnost vloží do svých investičních programů, které jsou zaměřeny například na výměnu oken, vstupních dveří, zateplení fasád a podobně. Do běžné údržby a drobných oprav je společnost připravena dát 450 milionů korun, generální opravy by měly stát 570 milionů korun a úpravy uvolněných bytů 380 milionů korun.

RPG RE vlastní přes 44.000 bytů ve 27 městech a obcích Moravskoslezského kraje, v nichž žije přes 100.000 lidí. Na nájemném ročně vybere zhruba 800 až 900 milionů korun. Realitní skupina RPG Real Estate vznikla v polovině roku 2006 po rozdělení společnosti OKD, kdy majitelé převedli většinu aktivit nesouvisejících s těžbou uhlí do nástupnických společností. Skupina vlastní a spravuje majetek, jehož součástí jsou obytné domy, nebytové prostory, komerční objekty, hotelové domy, hotely i rozsáhlé pozemky převážně na území Moravskoslezského kraje.