V Bochoři chce kraj na letišti i civilní letadla

Bochoř (Přerovsko) - Na letišti v Bochoři začal Olomoucký kraj vykupovat kilometry pozemků, aby mohl na jaře příštího roku zahájit smíšený provoz. První charterová linka by pak mohla podle ředitele nově vzniklé společnosti, která bude terminál provozovat, začít létat za dva roky. V civilním sektoru letiště se nachází 47 000 metrů čtverečných pozemků, které Olomoucký kraj vykoupí od soukromých vlastníků do dvou let za celkem 15 milionů korun a 10 milionů investuje ještě letos.

„V situaci, kdy Olomoucký kraj přispěl k tomu, že se zachránilo letiště v Přerově bylo jasné, že se tam musí investovat. Má-li se tam investovat, musí se investovat na pozemcích, které budou patřit veřejné správě. Nemůže tam být pouze státní vlastnictví nebo vlastnictví soukromých osob,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivan Kosatík (ODS).

Cena za pozemky, kterou hejtmanství nabízí soukromým vlastníkům, se liší, vystoupat však může do stovek tisíc. S armádou kraj aktuálně jedná o jejich bezúplatném převodu. Podle Jana Pejška z ministerstva obrany je bezúplatný převod na kraj jednou z možností.

„My se pravidelně dvakrát za měsíc scházíme s armádou a řešíme tam desítky problémů, které tam jsou,“ řekl ředitel přerovského regionálního letiště Petr Polášek. Řeší se rozdělení sítí na civilní a vojenskou část.

Na většině nevyužívaných pozemků by mělo do roku 2012 vzniknout provozní zázemí, a to včetně nového terminálu. V příštím roce kraj zadá studii proveditelnosti a začít by měla i příprava územní dokumentace pro stavební povolení.